Özet Timur neden Anadolu'ya sefer yaptı ve Yıldırım Bayezid ile savaştı?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Züleyha tarafından 10 Kas 2017 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  Timur neden Anadolu'ya sefer yaptı ve Yıldırım Bayezid ile savaştı?

  Kısa sürede geniş bir bölgede oldukça güçlü bir devlet kuran Timur, Büyük Selçuklu ve İlhanlı devletlerinin varisi olduğu iddiasıyla Anadolu'daki beyliklerin ve devletlerin kendisine tâbi olmasını istedi. Yıldırım Bayezid devrinde Osmanlı'nın Orta Anadolu'dan doğuya doğru sınırlarını genişletmesi de Timur'u rahatsız etti. Doğudan batıya kalabalık bir orduyla gelen Timur'un hedefinde sadece Osmanlı değil, Memlükler de vardı. İki devlet arasında Dulkadir Beyliği toprakları üzerinde rekabetin doğması, Timur'un işini kolaylaştırdı.

  Bağdat'ı işgal eden Timur'un batı yönünde ilerlemeye devam etmesi, bazı beylik ve devlet liderlerinin Osmanlı'ya sığınmalarına sebep oldu. Topraklarını Osmanlı'ya kaptıran veya vergi vermek istemeyen Anadolu beylerinden Timur'a sığınanlar oldu. Bunların menfi propagandaları iki liderin birbirlerine diş bilemesine yol açtı ve sert yazışmalar yaşandı. Osmanlı'nın genişlemesini çıkarlarına ters gören Bizans, Venedik ve Cenevizliler de Timur'u Yıldırım'a karşı kışkırtmışlardı.

  Karışıklık içinde bulunan Çin'e sefer düzenlemeden evvel, batıdaki topraklarını işgal edebilecek bir güç bırakmak istemeyen Timur, güçlü ordusuyla Osmanlı topraklarına girdi. Balkanlardaki fetihlerin Osmanlı'ya sağladığı itibardan ötürü Yıldırım'a kabul edemeyeceği tekliflerde bulundu. Çıkacak savaşın suçunu baştan onun üzerine yıkmaya çalıştı. Neticede iki kudretli komutan Ankara Çubuk Ovası'nda karşı karşıya geldi. Din ve vatan yolunda yapılan gazâları teşvik eden, vefatından sonra da mânevî himmeti serhat boylarında gaziler tarafından görülen Emir Sultan Hazretleri, bütün gayretlerine rağmen savaşın önüne geçemedi.
   
Yükleniyor...