Thales Tales Kimdir

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 6 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Thales Tales Kimdir Kısaca


  Thales Tales Hayatı


  Sokrates öncesi dönemde yaşamış olan Anadolulu bir filozof olan Thales, İlk filozoflardan olduğu için felsefenin ve bilimin öncüsü olarak adlandırılır.

  Thales’den, önce Yunanlılar doğayı ve dünyanın temel maddesini; mitoloji, Tanrılar ve kahramanlarla açıklıyorlardı. Yeryüzündeki doğa olayları, (depremler, rüzgar, vb.) tanrılarla bağdaştırılıyordu.

  Thales,Ticaretle uğraşmış ve bu nedenle Mısır'da bulunmuştur. Elimize ulaşmış hiçbir metni yoktur. Yaşadığı döneme ait kaynaklarda da adına rastlanamaz ancak hakkındaki bilgiler Herodot ve Diogenes Laertios gibi antik yazarlardan edinilir. Bertrand Russell'e göre Felsefe Thales'le başlamıştır.

  Thales hem suyu ana madde olarak düşünmesi hem de doğayı olguları birleştirerek açıklamaya çalışması bakımından önemli olmuştur. Doğa olaylarının nedenlerini insan biçimli Tanrılardan çok doğanın içinde aramıştır. Mitolojik açıklamalar ile ussal açıklamalar arasında bir köprü kurmuştur. Thales'den sonra öğrencileri Anaksimandros ve Anaksimenes de aynı çizgide ilerlemiştir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Thales Tales Kimdir
 1. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,860
 2. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,510
 3. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,522
 4. Masal
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,233