Tesbih Ağacı - Tesbihler

'Resimli Konular' forumunda YAREN tarafından 26 Şubat 2009 tarihinde açılan konu


 1. Tesbih ağacı hakkında bilgi

  Tespihağacıgiller familyasındandır. 8-12 metre boylarında, kışın yapraklarını döken bir ağaçtır. Almaşık dizilişli 20-25 cm uzunluğundaki koyu yeşil, eliptik yaprakları, hafif dişli yaprakçıklardan oluşur. Mayıs ,haziran aylarında açan 1-2 cm çapındaki, beş taçyaprakı, ince hoş kokulu, yıldızsı, leylak rengi çiçeklerin ortasındaki tüpsü çıkıntı çevredeki taçyapraklara göre daha koyudur; çiçekler 10-20 cm boyutlarındaki koçanlarda bir araya gelmiş, seyrek demet halindedirler. Küremsi sarı-turuncu karışımı meyveler 0.5-1 cm çapındadır ve bunlar, ağaç yaprağını döktükten sonra da dallarda kaır; ancak yeni yaprak ve çiçeklenme döneminde dökülürler.

  tesbih ağacı.jpg


    2. Kuka tesbih ahşap tesbihdir diğer tesbihler kadar populer olmasa tarihi değeri olanları bulunur.    3. Cevap: Tesbih Ağacı - Tesbihler

  İlk defa duyuyorum. Meğer böyle bir ağaç ta varmış. Bilgilendiri paylaşımın için teşekkürler Yareniimmm.
    4. Cevap: Tesbih Ağacı - Tesbihler

  bende ilk defa duydum çok teşekkürlerrr bilgilendirme için
    5. Cevap: Tesbih Ağacı - Tesbihler

  Her Derde Deva Hind Tesbih Ağacı
  Ömer Çalışkan

  Pestisidler (böcek öldürücü ilaçlar) her yıl dünyada yaklaşık üç milyon zehirlenme vak'asına ve tehlikeli boyutlarda bir çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Sunî ilaçlara nazaran zararsız ve müessir bir alternatif olan yeni bir tabiî pestisid Hindistan'da binlerce yıldır kullanılan Hint tesbih ağacının tohumlarından(Azadiracha A. Juss) elde edilmeye başlandı. Bu ağacın hususiyetleri incelendiğinde sanki hususî olarak planlanmış ve fakir ülkelerin imdadına Rahmet-i Sonsuz tarafından gönderilmiştir.

  Yetiştiği ülkelerde ağacın kök, gövde, kabuk, yaprak, çiçek, meyve ve tohumlan kainatta hiçbir şeyin lüzumsuz olmadığını ilan edercesine değişik maksatlar için kullanılmaktadır. Uzak Doğu Asya ülkelerinde ilaç, şeker hastalarının yiyeceği, pestisid, sivrisinek kovucu, gübre ve hayvan yemi olarak kullanılmasının yanında sabun, yağlı madde, kağıt, kereste, sakız ve biriket üretiminde; ev ve ayakkabı yapımında; diş fırçası ve macunu üretiminde katkı maddesi olarak da kullanılmaktadır.
  Dayanıklı, hızlı büyüyen, her mevsim yeşil yaprakları olan ve yol kenarlarında gölgesinden faydalanılan bu ağaç, Güney Asya'da tabiî olarak yetişen bir türdür. Güneydoğu Asya ve Afrika'da da yetişen ağaç, kurak ve yarı kurak bölgelere dahi götürülmüş olup buralarda hususî olarak üretilmektedir.

  Köylüler, Hint tesbih ağacının suyunu, yanıkları tedavi etmede kullanırlar. Yapraklarının içine atıldığı su, deri hastalıkları tedavisi için içilmekte; yağı, mide ülseri, parazit solucan enfeksiyonları ve romatizmaya iyi gelmekte; ince dalları ise diş temizliğinde kullanılmaktadır.

  Çiftçiler tahıl ürünlerini haşaratlardan korumak için hububatları ağacın yapraklarıyla karıştırmakta veya depolanacak çuvalları suyuyla ıslattıktan sonra kullanmaktadırlar. Ağacın ezilmiş lifleri de (macunu) çamurla karıştırılıp hububatların saklanacağı depoları inşa etmede kullanılır. Hawai'deki, bitki pestisidleri üzerine yapılan milletlerarası bir araştırma projesinin koordinatörü Saleem Ahmed bu ananevi, başarılı metodların, geri kalmışlık psikolojisi ve Batı'dan gelen berşey iyidir düşüncesi altında, terkedilmeye yüz tuttuğunu belirtmektedir. Hedef bu ananevi metodu tekrar yaygın kullanıma sokmaktır.

  Her yıl 20.000'den fazla türde haşarat, milyonlarca dolar değerindeki dünya gıda üretiminin yaklaşık üçte birlik miktarına tarlada veya ambarlarda zarar vermektedir. En fazla kayıp, mısır ve pirinç gibi, depolanması gereken hububatın saklandığı Asya ve Afrika ülkelerinde görülür.
  Son zamanlara kadar bu tür zararlılar, mevcut olan sentetik haşere ilaçlarıyla geniş ölçüde kontrol edilmekteydi. Bu tür ilaçlar ilk uygulandığında iyi netice alınmakta, daha sonra ise zararlı böcekler onlara karşı direnç kazanmakta ve tamir edilemez yan tesirler ortaya çıkarmaktadır.

  Dünya Gıda Teşkilatı'nın son zamanlarda yaptığı bir araştırma, haşere öldürücü ilaçların yılda yaklaşık üç milyon ciddi zehirlenme vak'asına sebep olduğunu göstermiştir. Başka bir hesaplama da, gelişmekte olan ülkelerde, senede yaklaşık 25 milyon tarım işçisinin, haşere öldürücü ilaçlardan zehirlendiklerini ve bazılarının tıbbî tedavi için hastaneye kaldırıldıklarını ortaya koymuştur. İşte bu yan tesirleri hasıl etmeden haşerelerle mücadelede kullanılabilecek tabiî bir pestisid, Hint tesbih ağacından elde edilen özde mevcuttur. Kene, nematod (yuvarlak solucan), tehlikeli göçmen çekirgeler, pirinç-buğday kurt ve bitleri, baklagiller böceği, beyaz sinek ve yaprak bitleri gibi yüzden fazla böcek türünü kontrol altına almada, tesirli olduğu ortaya konmuştur. Bu öz sıvısı; sentetik pestisidlerin aksine, yirmiden fazla kimyevî bileşik de ihtiva ettiğinden geniş spektrumlu olup herhangi başka bir zararlı böceğin gelişip başka şeylere zarar vermesine de fırsat tanımamaktadır.

  Bu ağacın bu harikulade hususiyetleri ilk defa 1930'lu yıllarda Güney Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki bilim adamlarının dikkatini çekti. Ve yapılan laboratuar çalışmalarında, tesbih ağacından elde edilen usare ile muamele edilmiş bitkileri, çöl çekirgelerinin yemeyip açlıktan öldükleri müşahede edildi. Tesbih ağacının özündeki müessir aktif maddenin, Azadirachtin olduğu 1970'li yıllarda İngiliz bilim adamlarınca gösterildi. Daha sonra da, Azadirachtin'in iki yolla pestisid aktivitesi gösterdiği ortaya çıkarıldı.

  Birincisi, zararlı böceklerin beslenmesini engeller. İkincisi de böceğin hormon dengelerini bozarak onun ölümüne sebep olur. Azadirachtin kompleks bir bileşik olup 20'ye yakın aktiv molekül ihtiva ettiğinden geniş spektrumludur.

  1976'dan beri de laboratuar çalışmalarından saha çalışmalarına geçilmiş ve Hindistandaki Merkezi Tütün Araştırma Enstitüsü'nden Dr. B. B. Joshi başkanlığında çiftçilere bu tabii pestisidin kullanılma şekli üzerinde kurslar verilmektedir.

  Bir Alman firması da, tesbih ağacında bu aktif maddeyi elde etme makinası üreterek, köylülere pazarlamaktadır. Maliyeti 2000 Mark civarında olan bu cihaz sayesinde, çiftçiler Hint ağacının tohumlarından kendileri tabii pestisidleri üretip, eriyik halinde bitkilerin üzerine püskürtmektedirler. Almanyadaki Giessen Üniversitesi'nden Prof. Heinz Schmutterer bu çalışmaların öncülerinden olup bunun alternatif tabii pestisid üretiminde bir yenilik olduğundan söz etmektedir. Hali hazırda gelişmiş ülkelerde 10'u aşkın şirket ile Hindistandaki bazı şirketler ticari tesbih ağacı ürünlerini üretmeye başlamışlardır. Prof. Heinz 1982'de alkolü çözücü olarak kullanıp ilk ticari saflaştırılmış özü (ekstre) elde etti. Ve bu ekstre şimdi, Amerika Çevreyi Koruma Kuruluşu tarafından da tasdiklenip piyasaya sürülmüştür.

  Ağaç, ziraata elverişli olmayan, verimi düşük topraklarda da yetişebilmektedir. Dayanıklı ve kuvvetli kök yapısı, yer altındaki değerli mineralleri emme kabiliyetine sahiptir. Yere dökülen yapraklan ise değerli ziraî ürünlerin yetişmesini kolaylaştırmaktadır.

  Bir çok ülkede bu ağacın değerinin farkına varılıp dikiminin yoğunlaştırılması ümit edilmekte ve gelecekte endüstri ülkelerinin, bu mükemmel İlahî nizamı görüp sentetik ilaçların yan tesirlerinden kaçınmak üzere Azadirachtin gibi zararsız tabii ilaçların kullanımını artıracakları tahmin edilmektedir