Televizyon çocukları saldırganlaştırıyor

'Bebek Bakımı' forumunda HazaN tarafından 14 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Televizyon programlarına ne kadar dikkat edersek edelim, yada ne kadar sağ üst köşeye genel izleyici, korku şiddet, +12 gibi amblemler konsada malesef çocuklarımıza uygun gördükleri pek çok film ve dizilerde onların ruh halini fazlasıyla etkiliyor.

  Çocuklarda arkadaşlarına veya aile bireylerine vurma şeklinde ortaya çıkan saldırgan davranışların ilgi çekmek amacıyla yapıldığını belirten Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayten Erdoğan, çocuğu oyalamak için televizyon seyrettirmenin sonuçlarını şöyle açıkladı:
  “Küçük yaşlardan itibaren çocuğu oyalamak için çok fazla televizyon seyrettirilmesi, hem çocuğun sağlıklı, sosyal ve psikolojik gelişimine olumsuz etki yapıyor hem de çocuğun ebeveyn tarafından denetlenmemiş görüntülere maruz kalmasına bağlı olarak yanlış davranışların oluşmasına neden olabiliyor” dedi.
  Günün her saatinde televizyon izlenmesinin çocuğun yaş ve gelişimine uymayan programlarla karşılaşma riskini arttırdığına dikkat çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü :
  “Çocuk televizyonda göreceği bazı uygun olmayan davranış kalıplarını taklit etmeye çalışabilir. Çocuklar çizgi film izlediğinde doğru ve yanlış davranışları ayırdedemeyebilir. Çocuklarda kendine örnek alma, ergenlik sonuna kadar sürdüğü için olumsuz karakterlerin örnek alınması veya taklit edilmesi olabilir. Bu nedenle çocuklara gün içinde 1 - 2 saati geçmeyecek şekilde algılama seviyesine uygun ve olumlu karakterlerin ağırlıkta olduğu programlar seçilerek izlettirilmelidir.

  Saldırganlığı gülerek karşılamayın
  Saldırgan davranışların çocukta sürekli biçimde olması halinde bunu önemli bir sorun olduğunu ifade eden Erdoğan, bu davranışların yetişkinler tarafından gülerek karşılanması halinde çocukların saldırgan davranışlara teşvik edildiğini belirtti.
  Dr. Erdoğan son olarak şunları söşledi:
  “Bazı yetişkinler çocuğun bu davranışını gülerek karşılar veya teşvik edici davranabilir. Böylece yetişkinler yaptıklarının bazen bilincinde olarak, bazen de farkında olmadan çocuğu etrafındaki kişilere vurmaya, bunu bir oyunmuş gibi algılamaya teşvik ederler. Bu nedenle oluşan vurma ve saldırgan tutumlar yetişkinlerin kendi davranışlarını farketmesi ve bu tür davranışlara sınır koymasıyla kolayca düzelebilir.

  Alıntıdır
  hamilerehberi.com