Teleferik

'Resimli Konular' forumunda alemşah tarafından 3 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  1644te yapılan ilk teleferik belirli bir yükseklikten toprak ya da araç gereç taşımak için kullanılıyordu. Daha sonra 19uncu yüzyılda üretilen teleferikler madende kömür taşımacılığı için kullanılmaya başlandı. 1920ler itibariyle de insan taşımacılığında kullanılan teleferikler üretilmeye başlandı.
  [​IMG]

  Heavens Gate Dağı teleferiği
  Burada gördüğünüz teleferik Çinin Zhangjiajie şehrinin 8 kilometre güneyinde bulunan Tianmen Chan dağında bulunuyor. Ancak bu geziyi yapmak biraz külfetli. Neden mi? Çünkü sizi önce yukarıya ulaşmanız için 999 basamak bekliyor!

  [​IMG]

  Masada teleferiği
  Burada gördüğünüz teleferik ise 7455 metre uzunluğu ve 1279 metre yüksekliği ile dünyanın en uzun teleferiği. Görüldüğü üzere ne başı ne de sonu varmış gibi duruyor ki; bu onun ilgi çekici yanı. İsrailde bulunan Masada teleferiğinin özelliği, dağın tepesinde ziyaretçilerini ağırlayan tarihi bir kale bulunuyor olması.

  [​IMG]

  Haifas Stella Maris teleferiği
  İsrailde insanları Akdeniz kıyısından Carmel Dağının tepesine neyin çektiği hala kafalarda bir soru işareti. Sizce bu teleferiğin korkunç yanı aşağıda bulunan otoyol mu yoksa denize düşme tehlikesi midir? Kimbilir belki ikisi de!

  [​IMG]

  l'Aiguille du Midi teleferiği

  Fransız Alplerinin Mont Blanc Masif adıyla bilinen dağında 1955ten beri bulunan bu teleferik, 1035 metre ile 3842 metre arası uzunlukla teleferik keyfini en çok sevenlerin bile kalbini fethedecek derecede heyecan barındırıyor. Bu 20 dakikalık gezinin ücreti 41 euro. Peki dağın tepesinde neler var? Vallee Blanche kayak merkezinin başlama noktası, bir hediyelik eşya dükkanı, bir Cafe ve bir de manzara platformu bulunuyor.

  [​IMG]

  Hong Kong Skyrail teleferiği
  Bu teleferik yüksekliği ve suyun üzerinde oluşuyla kalbi olanlar için uygun değil. Şu görüntüye bir bakın. Kocaman bir kolyenin üzerinde minik minik taşlar varmış gibi durmuyor mu? Emin olun teleferiğin bozulmasını ve dakikalarca orada asılı kalmayı hiç istemezsiniz!

  [​IMG]

  Masa Dağı teleferiği
  Cape Townın Masa Dağını bir teleferikle inceleyebilirsiniz. Tabii mideniz kaldırırsa...

  [​IMG]

  Sugarloaf Dağ teleferiği
  Midesi kaldırmayan yolcular kesinlikle dağın tepesine bakmamalıdır. Rio de Janeironun Sugarloaf dağında bulunan bu teleferiğe ulaşmak için 2 ayrı teleferiğe binilmesi gerekiyor. Bunların biri 20 metredeki Moro de Açúcaya diğeri ise limandan 396 metre yükseklikteki Pão de Açúcara ulaşıyor. Fotoğraf tanıdık geldiyse şunu ekleyelim. James Bondun Moonraker filminde bu teleferikte çekilmiş sahneleri bulunuyor.

  [​IMG]

  Sarı Dağ (Yellow Mountain) teleferiği
  Çinde ki Huang Chan dağında bulunan bu teleferiğin ürkütücü olması hem yüksekliğine hem de dağa yakın oluşuyla ilişkilendirilebilir. Rüzgarın biraz hızlı esmesiyle dağın sert yüzeyine çarptığını bir düşünsenize?

  [​IMG]

  The Klein Matterhorn teleferiği
  İsviçre, Zermattda bulunan ,3320 metredeki terminali ve zirveden sadece 563 metre yüksekte olmasıyla Avrupanın en yüksek teleferiğidir. Theodul buzulundan bir görünüş ve teleferiğin son kısmı.

  [​IMG]

  Malezyadaki ada teleferiği
  Malezya, Langkawide bulunan teleferiğin manzara konusunda ödül alacağı kesin ama bir de siz göz atın. Bu da üstten çekilmiş bir görüntü.

  [​IMG]

  The Genting Skyway teleferiği
  Malezya, Gentingdeki bu teleferik Kuala Lumpura bir saat uzaklıkta. Güneydoğu Asyanın en uzun ve dünyanın en hızlısı olan bu teleferikle, 1760 metredeki Genting Tepelerinin zirvesine yaptığınız yolculuğun kaşla göz arasında bittiğinin farkına varamayacaksınız.

  ekolay
    2. Cevap: Teleferik

  Bizim Buralarda Çay Taşımak İçin Kullanılırlar.Ama Bu Kadar Uzun Ve Büyük Değil:))