Teknolojide ortak dil kullanımının yararı nedir kısaca

#1
Teknolojide ortak dil kullanımının yararı nedir?

Teknolojide işaret ve semboller kullanırız. Bu işaret ve sembollerin anlamını hepimiz biliriz. Bu işaret ve semboller bizim ülkemizde olduğu gibi diğer ülkelerde de aynıdır. Böylece bilim ve teknoloji ortak bir dil oluşturulmuştur. Bu ortak dil iletişimi ve anlamayı kolaylaştırır.

Teknolojide ortak dil kullanımının yararı nedir? Evlerde ve iş yerlerinde çok çeşitli devre elemanları kullanılır. Çeşitlilik artsa da devre elemanlarının görevleri aynıdır. Devre elemanları çeşitli olduğu için devrelerin resimle gösterimi zordur. Farklı biçimlerdeki devre elemanları için ortak gösterim şekli kullanılır. Bu nedenle devre elemanlarının gösterimine standart getirilmiştir. Devre elemanlarını sembollerle göstermek daha kolaydır. Devre elemanlarının sembolleri bütün dünyada ortaktır.

Devre sembolleri ve devre şemaları sayesinde elektrik ve elektronik devreleriyle ilgili çalışma yapan kişiler arasında ortak bir dil sağlanmış olur. örneğin elektrikli ve elektronik cihazların ambalajlarının içerisinde devre şemaları bulunur. Böylece markası, modeli ne olursa olsun, devre şeması olduğu sürece, arızalanmış bir elektrikli cihazın dünyanın her tarafında onarılması mümkündür.
 
Üst