Taş Küre İçinde Neleri Barındırır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Bella tarafından 18 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Taş Küre - Litosfer

  Canlıların üzerinde yaşadığı çeşitli taşlar ve topraktan oluşan katmana taşküre (Litosfer) denir.
  Taşküre tabakası dünyanın en dıştaki tabakası olduğu için çevremizde gördüğümüz taş,toprak ve kayalar bu tabakanın bileşenleridir . Dolayısıyla üzerinde evler yaptığımız,bahçelerde bitkiler yetiştirdiğimiz tabaka taşküre tabakasıdır.


  [​IMG]

  Taş Küre (Litosfer’in) Yapısı ve İçindekiler

  Litosfer adı verilen Taşküre, yerkabuğu ve Üst Manto’nun katı bölümünden oluşur. Litosfer’in altında ise Üst Manto’nun akışkan bölgesi alan Magma yer alır. Litosferin kalınlığı ortalama 70-100 km. arasındadır. Yerkabuğu, kendisi gibi katı olan ve daha çok manto kayaçlarının baskın olduğu katı nitelikli Litosfer’in üzerine yerleşmiştir. Yerin en dış katmanı olan yerkabuğu karalarda 30-70 kilometreyi bulurken, okyanuslarda bu kalınlık 6 kilometreye kadar inmektedir.

  Kimyasal ve minerolojik bakımdan iki kayaç grubundan oluşmuştur. Granit, kumtaşı ve kireçtaşı gibi alüminyum oksit silisyum oksit yönünden zengin kayaçlar birinci grubu, demir oksit ve magnezyum oksit yönünden zengin bazalt cinsinden kayaçlar ise ikinci grubu oluşturur. Karasal nitelikli yer kabuğunda her ikisi de bulunurken, okyanus altında ise sadece ikinci grup kayaçlar vardır. Bu nedenle günümüz yerbilimlerinde yerkabuğu “ okyanusal ” ve “kıtasal” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Si ve al yönünden zengin olduğu için Litosfer’e “ SiAl ” de denmektedir.

  [​IMG]
   


Yükleniyor...