Tarihteki ilk bilgisayar virüsü ne zaman ortaya çıktı?

'Güncel Bilgiler' forumunda Burcu tarafından 7 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu


 1. Bilgisayar virüslerinin ortaya çıkış tarihine göz attığımızda ilk bilgisayar virüsü 1982 yılında Rich SKRENTA adlı bir lise öğrencisi tarafından arkadaşlarına şaka yapmak amacıyla yazılmıştır. Apple DOS 3.3’de hazırlanmış ve disketten bulaşan bir virüstür. Yayılma biçimi ise diskettin içindeki bir oyun. Oyunu çalıştırdığınızda ekrana bir şiir geliyor ve bulaşma tamamlanmış oluyor. Bu virüs bilgisayara zarar vermiyordu. Yalnızca bilgisayar her açıldığında ekrana bir şiir geliyordu ve amacı bilgisayar kullanıcılarını kızırdırmaktı.

  1983 yılında Fred COHEN virüsü ilk kez tanıttı. 1984 yılında COHEN “BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ-KURAM ve DENEY” konulu doktora çalışmasını bitiyor ve bilgisayar virüsü terimi ilk kez akademik olarak kullanılmış oluyor.

  1986 yılına gelindiğinde bilgisayara zarar veren BRAIN adlı ilk bilgisayar virüsü, Pakistanlı Basit ve Amjad Farooq ALVİ adlı kardeşlerce yazıldı. Aslında Brain virüsü, korsanı engellemek amacıyla yazlmıştır ama zaman ilerledikçe bu amaçtan sapmıştır. 1988 yılında Brain virüsünü tanımlayan ve ortadan kaldıran ilk anti-virüs programı yazıldı.

  1987 yılında Christmas Tree adındaki sistemlerine yayıldı ve bunun ardından da 1989 yılında IBM tarafından ilk anti-virüs programı ortaya çıkartıldı.

  Almanya’da ortaya çıkan CASCADE adlı virüs tarihe ilk şifrelenmiş virüs olarak geçmiştir.Bu virüs bulaştığı bütün bilgisayarların şifresini değiştiriyordu. Kısa sürede de kopyaları ortaya çıkmaya başladı: Lehigh, Miami ve Jarusalem.

  Ardından 1989 yılında sisteme uzun bir süreçte sızan ve fark edilene kadar çok fazla zarar veren, ilk yavaş sızıcı virüs, DARK AVENGER ortaya çıktı. Kısa bir süre sonra da ZAMAN BOMBASI virüsü İsrail’de ortaya çıktı. 1990 yılında en yaygın ve güvenilir anti-virüs programı olan NORTON çıkarıldı. Sonraki yıllarda polimorfik ve ardından da Microsoft Office’in programlama lisansını kullanan makro virüsler yaratıldı. 1994 yılında ilk kez bilgisayar virüslerinin yayılması için internet kullanıldı. 1995 yılında WİNDOWS 95 içinde virüsler yazılmaya başlandı.
   


Yükleniyor...