Tarhana çorbasının Müthiş faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Tarhana çorbasının Müthiş faydaları

  [​IMG]


  Kadınlar ile bu ne alaka diye düşünebilirsiniz fakat ne yazık ki günümüzde yemekten tutun da temizliğe kadar birçok sorumluluk bayanların omuzlarına yüklenmiş durumda. E bu yüzden de kadınların tarhana çorbasının marifetlerini bilmeye haklarının olduğunu düşündüm.

  Kış aylarının vazgeçilmezi annelerimizin biricik yemeği olan tarhana çorbasını neden araştırma gereği duydular bilmiyorum ama son yapılan bir araştırma da gerçekten çok faydalı olduğu ortaya çıktı. Annelerimiz ne zaman yanıldı ki zaten? Ev yapımı olan tarhana ise daha da bir faydalı. Sonuçta temiz temiz kendiniz yapıyorsunuz, içine ne koyduğunuzu da siz biliyorsunuz. İçerdiği yüksek oranda lif, mineraller, vitaminler ile tam bir enerji ve sağlık deposu olan tarhanalar artık bu yazıdan sonra iyice vazgeçilmeziniz olacak. Günümüzde yaygın olan kolon kanseri tedavisinde kullanıldığı, kalp damar hastalıklarını iyileştirdiği, obeziteyi önlediği ortaya çıkmış. E boşuna demezler çocuğuna simit yedireceğine yap sıcacık tarhana çorbasını içsin diye. Hemoroit sorunları olanı da tarhana çorbasının mucizelerine havale ediyorum. Genellikle kış aylarında yakalanmış olduğumuz gribin ise baş tedavisi yine tarhana çorbasında. Bol ekşili, acılı bir tarhana sonrası terleme doktorun vereceği antibiyotikten daha faydalı derdi annem. Hem diyet yapıp hem de sağlıklı kalmak isteyenlerin de gözdesi bir yemek olan tarhana çorbasının bir kâsesi yaklaşık olarak 60 kaloridir. Fakat tarhana çorbasının içerisinde un bulunduğu için tarhana çorbası ile beraber ekmek tüketilmemelidir. Uzmanlar bebeklerin sindirim enzimlerinin yetersiz olması, yaşlıların ise sindirim enzimlerinde azalma olması sebebi ile tarhana çorbasını sıklıkla tüketmelerini öneriyor.

  [​IMG]
  tarhana çorbası

  İçerdiği vitaminler sayesinde de kansere karşı adeta doğal bir ilaç olan Tarhana çorbasının Müthiş faydalarına bakalım;

  -Tarhana Mayalanarak yapıldığı için probiyotik özelliği taşır. Bu yüzden bağırsakların çalışmasına çok yardımcı olur.

  -Tarhana bol miktarda kalsiyum içermektedir. Bu yüzden çocuklarda kemik oluşumuna yardımcı olur.
  -B1, A ve B2 vitaminleri içermektedir. Vücut için likopen kaynağı olma özeliği taşır. Likopen kansere karşı oldukça etkili bir pigmenttir.

  Annelerimiz bu yazıyı okuduktan sonra kanıtlanmış bir sağlık ile size hemen tarhana kaynatacaklar. Sonuç olarak ise yıllardır yanılmayan annelerimiz yine yanılmadı ve bir tezleri daha garantilenerek geleceğe aktarılmak üzere arşivlere kaldırıldı…

  Sağlıklı kalın…
   


Yükleniyor...