Tarayıcınızı Test Edin

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 14 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. Tarayıcınızı Test Edin

  Test yazılımları konusunda uzmanlaşmış olan Futuremark yeni bir tarayıcı testini piyasaya çıkardı. Tarayıcınızın hızını Futuremark’ın web sitesine bağlanarak ölçmek mümkün.

  Peacekeeper olarak adlandırılan bu test yazılımını uzun zamandır bekliyorduk. Beta sürümü olarak piyasaya çıkan bu ürün sonunda final sürümü ile meraklılarla buluştu.
  [​IMG]

  Peacekeeper’i çalıştırmak için ilk önce web sayfasına bağlanıyorsunuz. Karşınıza çıkan web sayfasında herhangi bir kurulum yapmadan test işlemini başlatıyorsunuz.

  Peacekeeper ilk olarak sisteminizi tarıyor. Eksik olan ayarlar hemen tamamlanıyor ve birden çok Java uygulamasını çalıştırarak test’e başlıyor.

  Tarayıcınızın performansını Peacekeeper ile test edin.
  [​IMG]

  Bu yazılım esasında tarayıcınızın Web sayfalarında yer alan Javascript performansını ölçüyor. Sisteminizin hangi tarayıcı ile en iyi performansı elde edeceğinizi söylüyor.

  Burada elde edilen sonuçlarla tarayıcıları birebir kıyaslamak mümkün. Örneğin, Internet Explorer tarayıcısı ile yaptığınız bu test’te, 1000’lik bir skor elde ettiğinizi var sayalım. Aynı sistemde Firefox tarayıcısında 2000’lik bir skor elde edildi. Bu sonuçlara bakarak Firefox’un Java uygulamalı bir web sitesinde iki kat daha hızlı olduğunu söylemek mümkün.

  Sisteminizin en iyi tarayıcısını belirleyin.
  Peacekeeper’i 400000 kişi kullandı. Yapılan testlerde en hızlı tarayıcı Chrome gözüküyor. Internet Explorer 8.0 birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Fakat bu tarayıcı listenin en yavaş tarayıcılardan biri olarak gözüküyor.

  Buradan...
  Peacekeeper - The Browser Benchmark from Futuremark Corporation
   


Yükleniyor...