Takı Allerjisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 9 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Takı Allerjisi
  Takı Allerjisi Tedavisi
  Takı Allerjisi Nasıl Geçer?

  [​IMG]


  Bazı bayanlarda bu rahatsızlık vardır.Çok istediğiniz halde takı kullanamazsınız.Birden bir rahatsızlık ve kaşıntı hissi (ben de imitasyon küpe allerjisi var :()


  Ciltte kızarıklık, kaşıntı, sulanma gibi şikayetlerle ortaya çıkıyor. Alerjenle temas süresi, temas eden madde konsantrasyonu, ciltte daha önceden bulunan hasarlar, terleme, göz kapakları, kulak memesi gibi hassas cilt bölgeleri, cilt kuruluğu gibi etkenler tablonun oluşumunu etkiliyor. Özellikle deri, nikel ve krom içeren takılar, alerjik reaksiyon geliştirebiliyor.


  Nikel hassasiyeti bulunan kişilerde terleme dermatiti şiddetlendirir. Nikel içeren objelerin terli bir deriye temasından 15–20 dakika sonra deride kaşıntı başlar. Döküntü bir iki gün içinde gelişir. Eğer terleme yok ise aynı objelerin saatlerce teması herhangi bir probleme neden olmaz. Kolye, yüzük, küpe, metal tokalı kemer, kıyafetlerdeki düğme, fermuar, klips ve benzeri metal aksesuarlar da nikel içerdiği için alerjiye neden olabilirler.

  Temas alerjisinin özellikle kuru ve hassas cilde sahip kişilerde daha sık görülüyor. Bu tür durumlarda diğer önlemlerin yanında cildin kuruluğunu gidermek için nemlendiriciler kullanılması gerekmektedir. Her zaman özellikle banyodan sonra nemlendirici kullanmalılar. Ayrıca sigara dumanı ve stresten uzak yaşamaya gayret edip yeşil çay, siyah üzüm çekirdeği gibi bol antioksidan içeren gıdaları tüketmek gerekiyor.
   


Yükleniyor...