Süper kadın sendromu nedir

'Sosyal Konular' forumunda HazaN tarafından 13 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kadın evde ve dışarda çalışmanın zorluğunu yaşarken bir yandan da iki alandada başarılı ve parmakla gösterilen olmak ister. Bunu başarabilmek için emek ve zaman harcar... Peki ya sonunda mutlu olur mu?

  Süper kadın ideal değil

  Süper kadın ile ideal kadın arasındaki farkı bilmek gerektiğini belirten Dr. Uyar, ‘‘Süper kadın zorlayıcı bir kadın tipi ama ideal değil. İdeal kadın, kapasitesinin sınırlı olduğunu kabul eden, objektif, kendini üstün ya da agresif olmak zorunda hissetmeyen kadın. En iyi şekilde yapmak değil, yapabildiği kadarını yapmak, içlerinden geldiği gibi davranmak doğru. Hedef ve beklentiler küçültülmeli’’ dedi. Kadınların genellikle ‘bencil' olmayı kendilerine yakıştıramadıklarını belirten Dr. Uyar, ‘‘Kadınlar çok zor ‘hayır' diyor. İstemedikleri zaman uygun dille ‘hayır' demeyi öğrenmeliler’’ dedi.

  Sağduyu bir pusula

  Kadınların yenildikleri veya yenildiklerini hissettikleri zaman ‘‘ben duygusalım, hassasım’’ demelerini eleştiren Dr. Uyar, ‘‘Aslında kadınların ‘sağduyusu' kuvvetli. Sağduyu kadınların içindeki bir pusula. Kadınlar daha sık sağduyularına başvurmalı. Hiç eğitim almayan kadınlar bile sağduyularıyla çok iyi çocuk yetiştirebiliyor’’ dedi.

  Dr. Muzaffer Uyar’dan rahatlatıcı öneriler

  Atılgan olun: Toplantılarda söz alın ve soru sorun, sözünüzü kesen kişiye anında tepki gösterin, otorite kabul edilen kişilere görüşlerinizi ifade edin. Erkeklerin fikirlerine karşılık kendi fikirlerinizi savunun.

  Güveni pekiştirin: Diğer kişilerin önerileri yerine, kendinizi dinleyerek kesin bir karar alın. Herkesin partnerle olduğu bir eğlenceye yalnız katılmaktan çekinmeyin. Alamadığınız bir hizmeti tekrar talep edin (restoran, mağaza vs).

  Kendi ihtiyaçlarınızı önemseyin: Yöndendirilmeye izin vermeksizin, suçluluk hissetmeden kendiniz için doğru olanı yapın, kendi ihtiyaçlarınızı en az diğer insanların ihtiyaçları kadar önemseyin.

  Kendinizi rahatlatın: Kendinizi rahatlatmak ve kuvvetlendirmek için her gün kendinize zaman ayırın. Haklı olduğunuzu düşündüğünüz durumlarda özür dilemeyin. Sıkılmadan, çekinmeden ödünç alınan eşyanızı geri isteyin.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Süper kadın sendromu
 1. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  598
 2. Pardus
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  773
 3. Blue
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  807
 4. Eylem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  168