Suna Pekuysal'ı Kaybettik

Suna Pekuysal'ı kaybettik

Ünlü tiyatro sanatçısı Suna Pekuysal'ı bu sabah kaybettik...

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Lütfi Telci, Suna Pekuysal’ın kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.


Prof. Dr. Telci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalça kırığı nedeniyle ameliyat edilen Suna Pekuysal’ın ameliyat sonrası genel cerrahi yoğun bakım servisine alındığını söyledi.


"Pekuysal’ın başka bir hastalığına bağlı anatomik yapısı nedeniyle hava temini çok zor bir hasta olduğunu" ifade eden Prof. Dr. Telci, şunları kaydetti:


"Ameliyattan sonra yoğun bakımda yapay solunum cihazına bağlıydı. Bu cihazı bugün çıkarmayı planlıyorduk. Ancak gece kalp durması oldu. Resusitasyon uygulamaları ile kalp yeniden çalıştırıldı. Fakat sabah Suna Pekuysal’ın kalbi ikinci kere durdu. Yapılan müdahaleler bu sefer sonuç vermedi ve Suna hanım kalp yetmezliği sonucu bugün saat 10.30’da hayatını kaybetti."

Pekuysal'ın naaşı perşembe günü Fatih sanhesindeki törenin ardından toprağa verilecek.

SUNA PEKUYSAL KİMDİR?

Asıl adı Suna Belener olan Suna Pekuysal, sinema, tiyatro ve TV oyuncusu, seslendirme sanatçısıdır.

1933 doğmlu olan ünlü sanatçı, İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan ve Bale Bölümü'nde öğrenim görürken, 1949 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun çocuk bölümünde Kadri Ögelman'ın "Artist Aranıyor" adlı oyunuyla ilk kez sahneye çıktı.

Üç yıl sonra dram bölümüne geçti. 1964 yılında gazeteci Ergun Köknar ile evlendi. 1973 yılında oğulları Sait Ali Köknar dünyaya geldi.

54 yıl Şehir Tiyatroları’nda görev yapan sanatçı, 24 Ekim 1998 tarihinde Şehir Tiyatroları’ndan emekli oldu.

Sanat yaşamı boyunca 250’den fazla oyunda rol alan Suna Pekuysal, 100’e yakın sinema filminde de rol aldı.

Pekuysal, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 1984 yılında sahnelenen, Ekrem Reşit Rey’in 1933 yılında kaleme aldığı, Cemal Reşit Rey’in bestelerini yaptığı ve Haldun Dormen’in sahneye koyduğu ”Lüküs Hayat” adlı müzikalde Zihni Göktay ile 14 yıl aralıksız olarak oynadı. Büyük bir başarı kazanan ve yediden yetmişe her yaştan seyirciye nostalji yaşatan ”Lüküs Hayat”ın ardından emekli olan sanatçı, Şehir Tiyatroları’nda Joseph Kesselring’in yazdığı ve Çetin İpekkaya’nın yönettiği ”Ahududu” adlı oyunda konuk sanatçı olarak rol aldı. Suna Pekuysal, 53 yılda 250 oyunda, 100 filmde rol aldı. Adı, her zaman Türk tiyatrosunun en iyileri arasında anıldı. Sanatçı, dizi filmlerde de rol aldı.

ÖDÜLLERİ

Suna Pekuysal’ın yaşamı boyunca aldığı ödüller şöyle:

"1980 Avni Dilligil Ödülü (Tırpan), 1980 Ulvi Uraz Ödülü (Tırpan), 1986 Sanat Kurumu Ödülü (Lüküs Hayat),

1987 İsmail Dümbüllü Ödülü (Lüküs Hayat),

1998 Afife Tiyatro Ödülleri-Nisa Serezli Aşkıner "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", 2000 Belkıs Dilligil Onur Ödülü,

2001 38. Antalya Altın Portakal Film Festivali "Yaşam Boyu Onur Ödülü",

2003 Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü."

Suna Pekuysal’a göre ”Sanatçının emeklisi olmaz”. O, ölene kadar tiyatro yapmak istiyordu ve ısrarla vurgulamıştı ”sahnede ölmek istiyorum!”

GÜL'DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk tiyatrosuna uzun yıllar emek veren ve değerli ödüller alan Suna Pekuysal’ın, örnek sanatçı kişiliği ile her zaman takdirle hatırlanacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Pekuysal’ın vefatı nedeniyle mesaj yayımladı. Pekuysal’ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:

"Tiyatro ve sanat sevgisini her şeyin üstünde tutan Suna Pekuysal, sevecenliği, güleryüzlülüğü, üstün yeteneği ve oynadığı unutulmaz rollerle her yaştan sanatseverin kalbinde taht kurmuştur.

Türk tiyatrosuna uzun yıllar emek veren ve değerli ödüller alan Suna Pekuysal, örnek sanatçı kişiliği ile her zaman takdirle hatırlanacaktır.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum."
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Usta tiyotra sanatçımızın bu haberine çok üzüldüm. Türk tiyatrosuna katkıları anlatılamaz derecede çok. Allahtan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Sevenlerinin başı sağolsun. :(
 
Severek seyrettiğim sanatçıydı.
Cenneti mekan olsun,Allahım sevenlerine sabır versin,
Allah rahmet eylesin.
 
Üst