Stresle Başa Çıkmanın Yolu ''Pozitif'' Olmak


Stresle Başa Çıkmanın Formülü "Pozitif" Olmak

Başkent Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Bilgen, stresle başa çıkmanın yolunun, pozitif olmaktan geçtiğini söyledi. Dr. İbrahim Bilgen, ?Çevremizdekilere olumlu bakarak stresi yenebiliriz? dedi.

Dr. Bilgen, ?2. Groseri Sağlık Günleri? kapsamında verdiği ?Stres ile başa çıkma yolları? konulu konferansta, stressiz bir yaşamın mümkün olmadığını ancak bunun en aza indirilebileceğini belirtti. Hemen hemen herkesin, hayatın bir döneminde bile olsa stres yaşadığına işaret eden Bilgen, ?Hayatı stresle çekilmez kılmak istemiyorsak, sorunlara yaklaşım şeklimizi değiştirmek zorundayız? dedi.

Dr. Bilgen, stresle başa çıkmanın en önemli yolunun pozitif olmaktan geçtiğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: ?Öncelikle göremediğimiz ve bilemediğimiz ancak stres yaratan sorunu ortaya çıkarmalıyız. Bunun için kendimiz ve çevremizin daha iyi farkında olmalı, objektif olarak gözlemlemeliyiz. Stresi bizim dışımızdaki etkenlerin değil, kendimizin yarattığının farkında olmalıyız. Stres yaratan olaylara bu gözle yaklaşmalı, her zaman farklı bir çözümün bulunduğunu bilmeliyiz. Sadece işe ve sorumluluklara değil, kendimize de vakit ayırmalı, boş zaman geçirmeliyiz. Sorunlardan çıkış için pozitif düşünüp, bizim gibi düşünen insanlarla birlikte olmaya özen göstermeliyiz.?

KORKU İLE STRESİ KARIŞTIRMAYIN

Bilgen, korku ile stresin birbirinden farklı olduğunu ancak çoğu kişinin bunu birbirine karıştırdığını vurgulayarak, şunları söyledi: ?Korkunun belli ve gözle görünen bir sebebi vardır. Mesela odada cam kabın içindeki bir yılanı gördüğümüzde korku duyarız. Stres ise bilinemeyene karşı verilen korku tepkisidir. Eğer yılanı orada göremeyip, kaçtığını öğrenirsek, hissettiğimiz korku değil strestir.?

100 KİŞİDEN 6?SINDA KRONİK STRES VAR

Dr. Bilgen, Türkiye?de her 100 kişiden 6?sında ?anksiyete? denilen kronik stres hastalığı bulunduğunu belirterek ?Bu kişiler, endişeli ve kaygıya yatkın kişilerdir. Bu hastalık çarpıntı, nefeste hızlanma, öfke, sinirlilik, sigara ve içki kullanımında artış, cinsel sorunlar ve uyku bozuklukları ile kendini gösterir? diye konuştu.
 

Yaklaşık 2 sene önce anksiyete teşhisi konulmuş biri olarak üzülerek söylüyorum ki ben doktorlardan çare bulamadım herşey kendimizde bitiyor önce kendimizi dinlemeyi bırakıp hayatı dinlemeye başlamalıyız...
Sıkıntı, stres gibi her hastalığın başlangıcı olan kötü duygulardan kendimizi bir şekilde arındırmalıyız ve kendi kendimizin doktoru olup ilaçlardan biraz uzak durmalıyız ben bu şekilde normal hayatıma dönebildim ne ilaç kullandım nede tedaviye devam ettim ne güzel tavsiye değilmi bırakın ilaçları doğayı dinleyin, etrafınızdakileri dinleyin, sizi kimsenin üzmesine izin vermeyin...
Paylaşım için teşekkürler WisH
 

bilgi ve paylaşımına teşekkürler wish emeğine sağlık

not bir öneride benden olsun forumdas fm de strese iyi geliyor tavsiye ederim deneyin
 
Z

zingosto


Stresle Başa Çıkmanın Yolu ''Pozitif'' Olmak

banada bi öneride bulunurmusunuz? aile ortamım biraz kötüleşti ve akrabalarımın gerçek yüzünü annemi kaybettikten sonra gördüm. abim ise bizden o günlerde uzakta olduğu için şu günlerde biraz babam ile anlaşamama durumu söz konusu. bi kötü durum daha var bi değmeyen insan yüzünden babam ceza evine girdi çıktı. benim psikolojik durumum ise bu günlerde dahada arttı belki kullandığım ilaç yüzünden dicem ama değil arkadaşlarımdan uzaklaştım ve 16 senelik evimizden taşındık ne olur banada bi fikir verin
 
Üst