stres beyin hücrelerini öldürür mü

Aşırı ve uzun süreli stres, beynin özellikle hafıza ve öğrenme bölgelerini olumsuz yönde etkileyerek buradaki aktif hücre sayısının azalmasına yol açabilir. Beyin strese maruz kaldığında vücut enerjiyi ve konsantrasyonu arttırmak için adrenalin salgılar. Bir kaç dakika içinde adrenalin beyni terk eder.

Stres uzun süreli olursa adrenalinden daha etkili olan steroid hormonlar (kortizol gibi) salgılanmaya başlar. Bu hormonların beyni terk etme süresi adrenalinden daha uzundur ve bu dönemde kişinin bilişsel kabiliyeti azalır ve olaylara normal tepki verme yeteneğinde zayıflama görülür. Kronik stres bu hormon dengesinin bozulmasına ve normalden daha fazla sayıda beyin hücresi ölümüne neden olur. Bunun sonucu olarak kişide kavrama sorunları ve hafıza zayıflığı görülür.

Stres Anlama ve İfade Etme Yeteneğini Zayıflatıyor

Kronik stres beyinde bulunan ve sinirler arası iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin sayısını azaltarak kişinin anlama ve kendini ifade etme yeteneğini olumsuz yönde etkiler. Sinirler arası iletişim yavaşladığında konsantrasyon azalır, kısa dönemli hafızada zayıflama görülür, düşünce döngüsü bozulur.

Stres nedeniyle beyindeki kimyasalların dengesinin bozulması;

Depresyon
Uyku bozuklukları
Konsantrasyon bozuklukları
Takıntılı düşünceler
Dalgınlık
Karar verme yeteneğinin zayıflaması
Obsesif kompulsif davranışlar
Aşırı endişe ve suçluluk duygusuna yol açabilir.
 
Stres anında salgılanan adrenalin ve hormonlar kişinin fiziksel ve ruhsal halini değiştirir. Bize atalarımızdan kalan bu özellik belki binlerce yıl önce hayatta kalmamıza yardımcı oluyordu ve bizi tehlikeli hayvanlardan etkin bir biçimde koruyordu. Ancak günümüzde bu kimyasal reaksiyonlar kişiyi gereksiz, kontrolsüz davranışlara yöneltebiliyor ve sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Stresliyken vücudumuz anlık enerji ve dayanıklılık sağlamak için beyne sinyal göndererek kandaki yağ asidi ve glikoz seviyesini yükseltir.

Tehlikelere karşı duyuları hassaslaştırır.
Acı eşiğini yükseltir.
Bağışıklık, büyüme ve üreme gibi gereksiz gördüğü fonksiyonları kapatır.
Cilt hücrelerine olan kan akışını yavaşlatır.
Sonuç olarak; uzmanlar kısa süreli stresin insanlar için bazı faydaları olduğu konusunda birleşiyor ancak kronik stresin kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok ciddi sağlık sorununun tetikleyicisi olarak görülmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Stresi kontrol altında tutabilmenin olumlu düşünce yapısını geliştirdiği, beynin sorunları kavrama ve çözme kabiliyetimi arttırdığı, kişinin sosyal olarak geliştiği ve hastalanma riskini azalttığı bir gerçek.
 
Üst