Standart ölçme aletleri ve bunu kullanan meslekler nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZeuS tarafından 7 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Standart ölçme aletleri ve bunu kullanan meslekler nelerdir ?


  Tartma Uzunluk ve Sıvı Ölçme Birimlerini Kullanan Meslekler Şunlardır;

  -MARANGOZLUK
  Ağaç işleme işidirBu işi yapanlara marangoz denir Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.

  -İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ
  İnşaat mühendisleri, yapılarla ilgili hesaplamaları yaparlarPlan ve projeler uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.

  -TERZİLİK
  Terziler,vücudumuzu dış etkenlerden korumak için giysiler dikerler Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridirKıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile ölçülür,kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.

  -KUYUMCULAR
  Kuyumcular çok değerli altın ve gümüş zinet eşyalarıNnı satarken hassas terazi kullanırlar Eğer ölçüye dikkat etmezlerse ya zarar ederler yada insanlarda fazla para almış olurlar çünkü altının gramı bile birkaç ytl ediyor.

  -MARKET, BAKKAL, KASAP, MANAV
  Buralardan aldığımız yiyecekleri terazide tartarak kilogram olarak alırız Mesela 1 kg domates, 2 kg patates, 1 kg et, 1 kg pirinç gibi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017
Yükleniyor...