sphynx kedisi hakkında bilgi

'Eğitim Merkezi' forumunda Burcu tarafından 30 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu


 1. Sphynx tek tüysüz kedi değildir, farklı lokasyonlarda tüysüz kediler belirlenmiştir, 80-90 yıl önce hatta daha fazla bir süre önce bunun belirtileri görülmüştür, 1903 yılında yazılan The Book Of The Cat (Kedinin kitabı), New Mexicoda görülmüşti tüysüz meksika kedilerinden bahsetmektedir.

  1950 yılında Paris'de bir Siyam kedisi, üç tane tüysüz yavru dünyaya getirdi. Bu tür sonuçları tekrar elde etmek için denemeler yapıldı ama ancak diğer yavrular asla tüysüz olmadı.
  spynex_kedi-6.png

  Sphynx ilk keşfedildiği zaman çekinik gen tarafından tüylerinin çıkmadığı farkedildi. Bu gen iki geni kopyalıyor (bazı durumlarda bir defa kopyalıyor) ve kendine adapte ediyor, kısacası gen havuzunda bu genin düzeltilmesi neredeyse imkansız. Bu yüzden tüm yavru kediler neredeyse tüysüz kalıyor. Ayrıca tüy döken genin tamamlanmamış baskın gen olduğu keşfedildi bu da Devon Rex,Sphynx ve American Shorthair gen havuzundan geliyor.

  Sphynx tüysüz görünür, fakat onu çevreleyen görünmez bir deri yapısına sahiptir bu deri deseni bir dağ keçisini andırmaktadır.Heterozygous Sphynx (diğer Sphynxlere göre bir gen kopyası olan) genellikle homozygous Sphynx'a göre (iki gen kopyalı) daha çok tüye sahiptir.

  Sphynx tüysüz yapısından dolayı daha kırışık bir deri yapısına sahiptir. Bu tüysüz yapı ve kırışıklık onun ürperten görünüşe sıcak bir dokunuş yapar.

  Tüysüz bir kedinin asla kedi-allerjesine sebep olamayacağını düşünebilirsiniz ama sizin hala hapşırmanıza neden olabilir. Kedilerin allerji tepkimesine neden olan şey tüyleri değiş allerjik bir protein olan Fel D1'dir. Bu protein salya ve yağ bezleri tarafından salgılanmaktadır. Sphynx de diğer tüm kediler gibi bu proteini salgılamaktadır tek fark diğer kediler gibi tüm tüylerinde de bu alerjik salgı yoktur.

  Sphynx bakım isteyen bir kedidir, belirli aralıklarla yağ bezelerinden kurtulması için yıkanması gerekmektedir, bu bezeler diğer kedilerlede de olur ancak onlar tüyleri aracılığıyla bu bezelerden kurtulurlar.
  spynex_kedi-3.jpg
  1978 yılında Siyam kedi ırk bilimcisi Shirley Smith tarafından Kanada da üç tane yavru tüysüz kedi bulundu. 1983 yılında bu kedilerden 2 tanesini Hollanda da bulunan Dr. Hugo Herhandez'e gönderdi. Burada Devon Rex ırkı kedilerle birlikte geliştirmelere devam edildi ve günümüzdeki Sphynx ortaya çıktı.

  Irk bilimcileri hala CFA'in ırkı kabul etmesi için çalışmaktalar. CFA hala Sphynx'i başka bir ırkı türü olarak görmektedir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - sphynx kedisi hakkında
 1. Burcu
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,074
 2. Burcu
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  460
 3. Burcu
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,471
 4. Burcu
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  604