Sözleşmeli Er ne kadar Maaş alacak


Sözleşmeli Askerlik
sözleşmeli er dönemi,
sözleşmeli er modeli

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, profesyonel askerliğe geçişin önemli bir adımı olan sözleşmeli er modelini Bakanlar Kuruluna sunacak aşamaya getirdiklerini açıkladı.

Gönül, taslak aşamasındaki modelin ayrıntılarını anlattı: “Bu uzman çavuşlarla alakalı değil, daha başka bir statü. Türkiyede profesyonel olan olmayan diye bir ayrımımız yok, profesyonelliğe geçişte bir adım. Çünkü mecburi askerlik sistemini bitirdikten sonra ücretli devam edecek, onun (zorunlu askerliğin) yerine geçmeyecek. Sözleşme süresi yapılacak, daha sonra kendilerine bir ikramiye verilecek ve ilişikleri kesilecek. Sözleşme bitince devletle alakası kesilecek. Karşılıklı isteğe bağlı ve yaş sınırı olacak. Alacakları ücrete ilişkin rakam kanunda belli edilecek. Bu model muvaffak olursa, profesyonel askerlik için önemli bir adım olacaktır.

Başbakanın talimatıyla

Taslak çalışmasını Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığının ortak yürüttüğünü vurgulayan Gönül, “Başbakanın bu konudaki talimatını aldık. Kısa zamanda Bakanlar Kuruluna sevk etmeye çalışacağız dedi. Gönül, bu modelin sınır bölgelerinde görev yapacak sınır birlikleri çalışmasıyla ilgisi olmadığını da ifade etti. Sözleşmeli er modelinin ağırlıklı olarak bölgede terörle mücadelede görev yapan komando erlerden seçilmesi bekleniyor.
 
Üst