Sopa ve Pipa Nedir.?

'Teknoloji Haberleri' forumunda Sitem tarafından 20 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Sopa ve Pipa Ne Demek.?

  Sopanın açılımı 'Çevrimiçi Korsanlığı Önleme Yasası' Yasa ABD’de 24 Ocak’ta oylanacak.Daha detaylı olarak açıklarsak sopa;

  Telif haklarına dayanılarak hazırlanan bir yasa tasarısı olan SOPA, temelde fikri mülkiyet haklarını ihlal eden sitelere yaptırımları artırıyor gibi görünüyor. Yasa uyarınca ABD organları, internet sağlayıcılarının telif ya da ticari marka yasalarını ihlal ettiğinden ‘şüphelenilen’ ve kullanıcılarının faaliyetlerini yeterince takip etmeyen siteleri bloklamaya zorlayabilecek.

  SOPA ile bir bakıma ‘kara liste’ oluşturulacak yorumu yapılıyor. ABD organlarının istediği şartlara uymayan her site bu listeye eklenebilecek. Kara listedeki siteler, Google gibi arama motorlarında da gösterilmeyecek, gösterilirse Google da erişim engeli tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

  Buna benzer bir yasa Türkiye’de bir çok internet sitesinin kapanmasına neden olmuştu. Yasa internet sitelerinde satılan ürünlerden, kullanılan içeriklere, yayınlanan videolardan, bilgisayar oyunlarına kadar telif hakkı ve ticari marka kelimelerinin gibi birçok alanı etkilemesi bekleniyor. Üstelik yasasının ABD dışındaki sitelere de uygulanacağı, dolayısıyla küresel çapta trafiğin doğrudan ABD resmi organlarınca belirlenmesi gibi bir durumun ortaya çıkacağı savunuluyor.

  PIPA ise Fikri Mülkiyeti Koruma Kanununu..SOPA’ya benzer bir kanun tasarısı.

  Bu tasarılar erişimi engellemede kolaylık sağlıyor.Önerilen kanunlar ayrıca Amerikan telif hakları sahiplerine lisanslı olmayan film, müzik ve televizyon programlarına hosting yapan(içeriklerinde yer veren) yabancı internet sitelerinde kapatılmasına olanak sağlıyor.
   


Yükleniyor...