Sivrisinekler Neden Sokar?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Masal tarafından 24 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sivrisinek Neden Sokar


  Sivrisinekler İnsanı Neden Sokar


  Dünya üzerinde 3000 tane farklı türde sivrisinek yaşamaktadır. Ayrıca sayıları milyarları bulan bu hayvanların sadece bir kaçı insanları sokmaktadır. Diğer türle orman içinde yaşamlarını sürdürmekte ve canlılara bir zarar vermemektedir.

  İnsanların kanlarını emerek yaşayan sivrisinek türlerinin yalnız dişileri kan emer. Dişiler de insanların kanlarını kendi yumurtalarını üretebilmek için protein sağlayabilmek amacıyla emerler. Birçok cinste dişi sivrisinekler en azından ilk yumurtalarını kana ihtiyaç duymadan üretebilirler, fakat sonraki yumurtaları için kana ihtiyaçları vardır. Bulabildikleri her canlının kanını emerler, hatta deniz yüzeyine gelen balıklar bile ellerinden kurtulamaz. Erkek sivrisineklerin ise yavruları için besin bulma gibi bir derdi yoktur. Çiçek üstlerinde beslenen erkekler insanlara zarar vermez.

  [​IMG]

  Dişi sivrisenekler avlarını yaydıkları koku veya ter ile bulabilmektedirler. Bazı insanların ter kokusu ve yaydıkları koku sivrisinekler için çok cazip gelirken bazı insanların ter kokusu ve yaydıkları koku sivrisinekler için hiçte çekici gelmemektedir. Bazı insanların sivrisinek tarafından sokulmamasının asıl nedenide budur. Kokuları cazip gelmeyen insanlar sivrisinek tarafından tercih edilmez.

  İnsana konan sivrisinek neşter gibi kullandığı ön ayaklarıyla açtığı ortama kanın pıhtılaşmasını önlemek için bir sıvı döker ve daha sonra kanı emerek insandan uzaklaşır.