Sisteme kaydolmayan doktorun reçetesi geçersiz olacak

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 19 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sisteme kaydolmayan doktorun reçetesi geçersiz olacak
  [​IMG]
  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), devletin yıllık 15 milyar lirayı bulan ilaç giderlerini azaltmak için yeni bir adım daha atıyor.


  4 Şubat`tan itibaren sisteme 110 bin doktorun 95 bin 644`ü diploma numaralarıyla kaydedildi. Kalan 15 bin doktor, 1 Mart`a kadar sisteme dahil olmazlarsa yazdıkları ilaçlar eczaneler tarafından verilmeyecek. Kurum bu sayede ilaç yazımında yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmeyi planlıyor.

  Daha önce eşdeğer ilaç uygulaması, online eczane sistemine geçilmesi ve ilaç yazılan reçete başına 2 lira kesilmesi gibi uygulamalara imza atan SGK, ilaç giderlerindeki `kaçağı` kapatmak için doktorları da kıskaca alıyor.

  Kurum, bu sayede cılız sesle de olsa bazı doktorlar tarafından gündeme getirilen, `doktor-eczane-ilaç firması işbirliğini` kırmayı ve ilaca ödediği faturayı bir miktar daha azaltmayı hedefliyor.

  SGK, sistem sayesinde tek tuşla internet üzerinden hekimin bilgilerini, hangi hastaya hangi ilacı ne zaman yazdığını bütün ayrıntılarıyla görebilecek.

  Sürekli aynı firmaya ait ilacın yazıldığının tespit edilmesi durumunda doktor uyarılacak. Hekimin ekranında, "Hep aynı firmanın ilacını yazıyorsun." ikazı düşecek.

  1 Mart 2010 itibarıyla başlayacak uygulamaya göre eczaneler, SGK`nın sistemine kendisini kaydettirmeyen doktorun yazdığı ilaçları vermeyecek.

  Hastaların mağdur olmaması için bu durumdaki doktorların ellerini çabuk tutması yönünde Sağlık Bakanlığı ve SGK yoğun mesai harcıyor.

  İl sağlık müdürlükleri ve başhekimlere gönderilen yazılarla doktorların bir an önce sisteme girmesi isteniyor. Şimdiye kadar sisteme, Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışan 42 bin 865, üniversite hastanelerindeki 20 bin 424 hekimin girişi yapıldı.

  Özel hastanelerden ise 20 bin 348 doktor kayıt yaptırdı. Ayrıca serbest çalışan 4 bin 962 doktor ile 7 bin 45 diş hekimi de sisteme kabul edildi.

  CİHAN
   


Yükleniyor...