"Sınır Tanımayan Basketbol Kampı"

"Sınır Tanımayan Basketbol Kampı" Türkiye'de Gençliğin Eğitimine Katkıda Bılunacak

NBA yıldızları Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu diğer NBA oyuncularıyla beraber İstanbul’da yenilenmiş bir basketbol sahasını ve öğrenim merkezini hizmete açacaklar.

Türk Basketbolu’nun yıldızları Utah Jazz’dan Mehmet Okur ve Orlando Magic’ten Hidayet Türkoğlu’nun öncülüğünü yaptığı, spor aracılığıyla gençler için eğitim ve sağlığı yüceltmeyi amaçlayan ‘Sınır Tanımayan Basketbol’ organizasyonu kapsamında gerçekleştirilecek üç sosyal sorumluluk projesi NBA, FIBA ve Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından açıklandı.

Toplumsal sorumluluk projelerinin ilki, 5 Haziran Perşembe günü İstanbul Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda NBA oyuncuları ve antrenörlerinin katılımıyla engelli sporcular için gerçekleştirilecek olan basketbol kliniği olacak. Klinik kapsamında, 80 engelli sporcu NBA oyuncularıyla pas, şut ve ribaunt çalışmaları yapma şansını elde edecekler.

Kampın en önemli sosyal sorumluluk etkinliği ise Lenovo ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın destekleriyle NBA Cares faaliyetleri çerçevesinde gerçekleşecek olan Toplumsal Miras Projesi olacak. 6 Haziran Cuma günü, NBA oyuncuları ve antrenörleri Fındıkzade Eğitim Parkı’nda yenilenmiş bir basketbol sahasının bulunduğu ve 10 adet yeni Lenovo bilgisayarın bağışlandığı Zeyrek Öğrenim Merkezi’ni hizmete açacaklar. NBA Cares, bugüne kadar dünyanın dört bir yanında, 2001 yılından bu yana 400’e yakın benzer özellikte yaşama ve öğrenme alanını kullanılır hale getirdi.

7 Haziran Cumartesi günü, NBA Cares ve Starkey İşitme Kurumu’nun ortaklığıyla 50 işitme engelli çocuğa Darüşşafaka Okulları ev sahipliği yapacak. NBA ve Starkey İşitme Kurumu, geçtiğimiz yıl NBA Europe Live 2007 kapsamında toplam 1000’in üzerinde çocuğa İstanbul dahil Avrupa’nın toplam 6 şehrinde işitme cihazı bağışladı. Bu yıl cihaz hediye edilecek olan çocuklar, aileleriyle birlikte Sınır Tanımayan Basketbol Kampı All Star maçını izleme şansını elde edecekler.

2002 yılından sonra İstanbul’da ikinci kez bu yıl düzenlenecek olan Sınır Tanımayan Basketbol Kampı 4-7 Haziran 2008 tarihlerinde Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda gerçekleşecek. Kamp, gençler için spor aracılığıyla arkadaşlık, sağlıklı yaşam ve eğitimin yüceltilmesini amaçlarken, aktif ve emekli NBA oyuncuları Avrupa’nın 25 ülkesinden 19 yaşın altında toplam 50 genç basketbolcuya eğitmenlik yapacaklar. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in de katkılarıyla, kamp oyuncuları her gün HIV/AIDS eğitimi ve sağlıklı yaşam seminerlerine katılacaklar. NBA, FIBA ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nun organize ettiği Sınır Tanımayan Basketbol Kampı’na Nike, Spalding ve Türk Telekom da sponsor olarak destek verecek. 2002’den bu yana Sınır Tanımayan Basketbol Kampı’nın pazarlama ortağı olan Nike, kamp katılımcılarının spor ekipmanı ihtiyaçlarını karşılayacak.

Sınır Tanımayan Basketbol Kampı’na NBA oyuncuları, San Antonio Spurs’den Bruce Bowen*, Minnesota Timberwolves’dan Randy Foye, New York Knicks’den Mickael Pietrus ve Golden State Warriors’dan Mickael Pietrus kamp eğitmenleri olarak katılacaklar. FIBA uzmanı Marin Sedlacek ise sekizinci kez kamp direktörlüğü görevini üstlenecek. (*NBA PLAYOFF’larının sonuçlarına gore kesinlik kazanacak)

Şu ana kadar, Sınır Tanımayan Basketbol’da toplam 250 aktif ve emekli NBA oyuncusu, antrenörü ve takım üyesi, 30 farklı takımdan kamp antrenörü ve eğitmeni olarak, 5 kıtada 100’ün üzerinde ülkeden toplam 1200’den fazla genç oyuncuya eğitim verdiler. Sınır Tanımayan Basketbol, geçtiğimiz yıl Çin’in Şanghay, Brezilya’nın Sao Paulo, Fransa’nın Paris ve Güney Afrika’nın Johannesburg kentlerinde düzenlendi.

 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Bilgi ve paylaşım için teşekkürler Tuğra..
Bu arada aramıza hoşgeldin..
İki gündür anladığım kadarıyla basketbol meraklısı bir arkadaşımızsın
Bir de Galatasaraylı isen varyaa, üüüffff
 
Üst