sinemanın ilk sesli filminin adı nedir


ilk sesli film ne zaman yapılmıştır

Sessiz filmler beyazperdenin önüne yerleştirilmiş bir piyano ile seslendirilirdi. 1926 yılında sesli filmin icadı, sinemaya yepyeni bir boyut getirdi. sinema tarihinin ilk sesli filmi “Don Juan”dır. ancak bu filmde konuşma değil sadece müzik vardır. hem müzikli hem sözlü ilk film 1927 yılında Al Janson’un çevirdiği “Caz Şarkıcısı”dır.


İlk olarak yarı opera olan Don Juan 6 ağustos 1926'da New York'da gösterildi.Yalnız müzikli olan bu filmden sonra müzik ve konuşma taşıyan The Jazz Singer 6 Ekim 1927 de oynatıldı.İlk kez karşılaştıkları bu yeni teknolojiyi görmek için için insanlar sinemalara akın edince,hem Warner Bross batmaktan kurtuldu,hem de sinema dünyasında yeni bir dönem açıldı.Her iki filmdede seslendirme için plaklar kullanılıyordu.Sonradan sesin optik yolla film üzerine alınması denemelerine girişildi.İki filmin gördüğü rağbet,sesli filmin birdenbire gelişmesini sağladı.The Jazz Singer'ın başrolünü oynayan Al Jolson'un sinema tarihine kazınan ilk cümleleri şunlardı:"wait a minute, wait a minute, you ain't heard nothing yet!"

Sesli filmin ortaya çıkışı Hollywood'u kökten sarsmıştı. Ortaya hiç beklenmedik sorunlar çıktı.Yeni akıma uyum sağlayamayan,sesli dönem yıldızları ve yönetmenleri bir anda kendilerini kapı dışında buluverdiler.Fox,Metro Goldwyn Mayer,Columbia gibi büyük Hollywood şirketleri yeni yapılanmaya gidiyordu.Chaplin,Pudovkin,Eisenstein gibi büyük sanatçılar sesli filme cephe almıştı.Sesin sinemanın özünü bozduğunu savunuyorlardı.Öte yandan daha sonraEisenstein,Pudovkin ve Aleksandrov,sessiz film çağının artık geçtiğini,ses öğesinin filmde destekleyici bir rol oynayabileceğini kabul ettiler,fakat bir film sahnesine eklenecek konuşmanın sahnenin bütün değerini,özellikle bir çekimden öbürüne geçişteki özelliği yok ediceğini öne sürüyorlardı.

1935 yılına gelindiğinse ise sessiz sinema artık tamamiyle sahneden çekilmiş Dziga Vertov,Charlie Chaplin,Yasujiro Ozu gibi sanatsal nedenlerle sessiz film çeken yönetmenler dışında artık sessiz film çeken kalmamıştı.
 
Üst