sinamanın ülkemizdeki gelişimi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 10 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. sinamanın ülkemizdeki gelişimi


  Türkiye’de Sinemanın Doğuşu ve Gelişimi

  Sinemanın Türkiye’ye gelişi 1896 yılına rastlar. Operatör Promio, İstanbul ve İzmir dolaylarında kısa kısa filmler çekti. Yurt dışından gelip Türkiye’de ilk kısa metrajlı film çekimini gerçekleştiren yabancılardan sonra, yine yabancılar tarafından ilk film gösterisi yıldız sarayında yapılmıştır.

  Türklerin sinema işletmeciliğine el atmaları ise daha sonraki yıllarda gerçekleşmiştir. Örneğin, 19 Mart 1914’te Şehzadebaşı’nda açılan “Milli sinema” ülkede Türk iş adamlarının devreye soktuğu ilk sinema salonudur.
  1914 I. Dünya Savaşı’nın başladığı yıldır. 2 Ağustos ülkemizde seferberlik ilan edilmiş, 11 Kasımda da resmen savaşa girilmişti. 3 gün sonra savaş ilan edildi. Rusların “93 Harbi” sırasında Yeşilköy’de “Zafer Anıtı” olarak diktikleri kule yıkılacak ve yıkım olayıda filme alınacaktı. Bu olayı Fuat Uzkınay adlı Türk çekecekti. 150 metrelik Ayestefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı adlı bir belgeselle, bir tarih doğuyordu.

  Halk önüne çıkan ilk Türk filmi ise (1917) “Pençe”dir.
  Sinemayla ilgili kuruluşların tarihi ise 1915’lere rastlamaktadır. İlk özel yapım evi ise 1922’de bağımsız olarak film üretimine başlayıp, yeni bir dönemi açan “Kemal Film” şirketidir. Daha sonra Cumhuriyet’in ilanıyla birlikte sinemaya kadın oyuncular girmeye başladı. (Mesela; Bedia Müvahhit, Neyyine Neyi vs.. Türk sinemasının ilk kadın oyuncuları arasında yer alırlar.) Sesli çekilen ilk Türk filmi ise “İstanbul Sokaklarında”dır. 1946’da Türk siniması ilk kez örgütlenir.
   


Yükleniyor...