Simit parasina cennet
Günün son dersinin sonuna gelinmişti. Öğrenciler çıkmak için sabırsızlanıyordu. Defter ve kitaplarını çantalarına koydular. Zil çalar çalmaz, dışarı çıkmak için hazırdılar. Yalnız, Ali hazırlanmamıştı. Gecikmek için de elinden geleni yapıyordu. Nihayet zil çaldı. Öğrenciler bir anda kapıya yöneldi. Ali, yerinden kalkmadı. Ağır, ağır eşyasını topladı. Bir yandan göz ucuyla öğretmenine bakıyor, bir yandan da arkadaşlarının gitmesini bekliyordu.


Öğretmeni, onun bu hâlini fark etti:
- Hayrola Ali, dedi. Eve gitmeyecek misin?


Ali, son arkadaşının da çıktığını görünce cevap verdi:
Sizinle konuşmak istiyordum öğretmenim.
Peki, dedi öğretmeni. Ne söyleyeceksin bakalım?
Ahmet arkadaşımız var ya
Evet, ne olmuş Ahmet’e?
Durumları pekiyi değil galiba. Annesi, beslenme çantasına pekiyi şeyler koymuyor.
EE?
Ona yârdim etmek istiyorum. Ama benim yardım ettiğimi bilirse üzülür. Günde bir simit parası biriktirip her hafta size versem, siz de ona verseniz?Cebinden bir avuç bozuk para çıkarıp öğretmenin masasının üzerine koydu. Nurhan Ögretmen, paraya dokunmadı. Sandalyesine oturup düşündü. Ali hakkındaki bilgilerini yokladı. Bildiği kadarıyla ailesinin durumu pekiyi değildi. Bu çalışkan ve sevimli öğrencisi, ne kadar da iyi niyetli ve düşünceliydi. Zengin bir ailenin çocuğu değildi. Buna rağmen yardim etmek istiyordu. Üstelik yardım ettiğinin bilinmesini istemiyordu.


Nurhan Ögretmen:
Dur bakalım Ali, dedi. Bildiğim kadarıyla sizin de maddî durumunuz pekiyi değil. Yanlış mı biliyorum?
Doğru biliyorsunuz öğretmenim. Babam gündelikçi. Çoğu zaman iş bulamıyor. Ama ben de çalışıyor, para kazanıyorum.
Nerede çalışıyorsun?
Simit satıyorum.


Nurhan Ögretmen yine durup düşündü. İyiliğin bu kadarına ne demeliydi simdi. Bunun gerçekleşmesi zordu. Onu, bundan vazgeçirmek için bir çare bulmalıydı. Bunu yaparken, sevimli öğrencisini de kırmamalıydı. Onunla biraz daha konuşursa, belki bir yolunu bulurdu.


Nurhan Ögretmen, Ali’ye dondu:
Büyüyünce ne olmak istiyorsun, diye sordu.
Çok zengin bir işadamı
Niçin?
İnsanlara daha çok yardım etmek için
Güzel, dedi Nurhan Ögretmen. Bak simdi Ali, Ahmet’in ailesinin durumu pekiyi değil; bu doğru. Ama sizinki de bundan pek farklı değil. İstersen acele etme; çok zengin olduğun zaman insanlara yardım edersin. Olmaz mı?
Olmaz, dedi Ali. Simdi yapmalıyım.
Neden olmaz?
Üç sebepten dolayı olmaz.


Birincisi: Bu para zaten benim değil. İyilik ettiğim için Allah, beni insanlara sevimli gösteriyor. İnsanlar da bundan etkileniyor, daha çok simit alıyorlar. Bu sayede gün boyu çalışanlardan bile fazla simit satıyorum. Hele mahallede Hasan Amca var, her gün iki simit alıp güvercinlere veriyor.Ikincisi: Ağaç yas iken eğilir, deniliyor. Şimdiden iyilik yapmayı öğrenmezsem büyüdüğümde hiç yapamam.Üçüncüsü: ise daha önemli: Büyüdüğüm zaman çok zengin bir işadamı olmak istiyorum. Zamanında yatırım yapmayanlar büyük işadamı olamazlar.


Nurhan Ögretmen, karsısında büyük biri varmış gibi dinliyordu:
Bu sonuncusunu pekiyi anlayamadım, dedi?

Açıklayayım öğretmenim, dedi Ali. Simdi, çok zengin olmadığım için, ancak günde bir simit parası kadar yardım edebiliyorum. Bundan fazlasını veremem. Allah, Cennet’i gücü kadar iyilik edene veriyor. Simdi gücüm bu olduğuna göre Cennet’in fiyatı birkaç simit parası kadardır. Eğer zengin olmadan ölürsem birkaç simit parasıyla Cennet’e girebilirim. Bundan daha kârlı bir yatırım olur mu?


Nurhan Öğretmen’in gözleri dolmuştu. Başını Evet anlamında sallarken Ali’yi evine yolladı.Sınıfa geri dönerken okulun boşaldığını fark etti. Eşyalarını toplamak için masasına döndüğünde Ali’nin bıraktığı parların masaüstünde kaldığını fark etti. Sandalyesine gayri ihtiyari oturdu ve paraları eline aldı. Hiçbir para ona bu kadar kıymetli gelmemişti. Sanki elinde dünyanın en kıymetli incilerini, yakutlarını, elmaslarını tutuyordu. Hatta bu paralar onlardan bile kıymetliydi. Öyle bu paralar, Bu bozuk SIMIT paraları, Cenneti satın alabilecek paralardı. Sanki hiç bırakmak istemeyen bir duygu ile sımsıkı kavradı bu bozuk simit paralarını.Oturduğu yerden kalkamadı Nurhan Ögretmen. İçinin dolduğunu, Tarif edilemeyen duygulara boğulduğunu hissetti. Birden boşalan sağanak yağmurlar gibi ağlamaya başladı. Ağladı, Ağladı.Kendine geldiğinde aksam olmuştu. Yavaş, yavaş sınıftan çıkıp okuldan ayrılırken bekçi Sadik Bozuk Simit paraları ile cenneti satın almak, Bozuk Simit paraları ile cenneti satın almak diye Nurhan öğretmenin sayıkladığını duydu. Bekçinin hayretler içinde Ne dediniz hocam ? demesini bile duymayan Nurhan Ögretmen bekçinin şaşkın bakışları altında akşamın alaca karanlığına karışıvermişti


Alıntı
 
Harika bir hikaye daha öncede okuduğum ve her seferinde etkilendiğim anlamlı bir hikaye
teşekkürler emeğinize gönlünüze sağlık
 
evet bu anlamlı ve manidar paylaşımına teşekkürler nurdin bizede güzel bir ders çıkıyor hele hele şu mubarek ramazan ayında cennete gidebilmek dahada güzel olur sanırım

nurdin dostum hoşgeldin
 
Çok güzel ve anlamlı bir hikaye. Ali'nin 3 cevabı 3 altın öğüt değerinde. Umarım kulağımıza biryerlere küpe olur.

Abicim güzel paylaşımlarını özlemişim valla.Yuvana hoş geldin.
 

KinG

Admin
Anlamlı ve de güzel paylaşımlarını özlemiştik. Emeğine yüreğine sağlık Nurdin Abi.
Yuvana Tekrar Hoşgeldin Sefalar getirdin.
 
arkadaşlar hepinizi çok özlemişim

yuvaya dönmek sizlerle olmak beni çok mutlu etti

eski arkadaşınızı unutmadığınız için sevinçliyim

iyiki varsınız
 
Üst