Siğil nasıl geçer

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 18 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siğil nasıl geçer
  Siğil derinin üst tabakasında viral infeksiyon sonucu ortaya çıkan tümörlerdir.
  Çoğunlukla siğiller ten renginde, pürtüklü ve sert oluşumlardır. Ancak koyu renkli düz ve yumuşak da olabilirler. Siğillerin görünümü yerleştiği alana göre değişmektedir.

  Siğil Çeşitleri

  1. Genel siğiller:
  Sıklıkla el parmakları, tırnak çevresi ve el üzerinde gelişir. Çoğunlukla derinin tahrip olduğu alanlarda örneğin tırnak yeme ve tırnak etlerini koparma alanlarında gelişir.

  2. Ayak tabanı siğilleri:
  Sıklıkla ayak tabanında olurlar. Kümeler halinde belirdikleri zaman mozaik siğil olarak adlandırılır. Genel siğillerden farklı olarak çıkıntılı değildirler. Yürüme basıncının etkisi ile derinin içine doğru girmişlerdir. Ayak tabanı siğilleri nasırlarla karıştırılabilirler. Nasır gibi ağrılı ve sert oluşumlardır.

  3. Düz siğiller:
  Küçük ve daha düz yüzeylidirler. Sayıları çok olabilir 20-100 arasında sayıya ulaşabilirler. Her yerde görülebilirler fakat çocuklarda ve yüzde en çok ortaya çıkarlar. Erişkinlerde erkeklerde sakal bölgesinde, kadınlarda bacaklarda görülebilir. Traş sonucu tahriş sayıları artabilir.


  Dermatolog nasıl tedavi eder?
  Dermatologlar siğilin tipi ve hastanın yaşına göre uygun tedaviyi belirler.

  Genel siğiller:
  Küçük çocuklarda evde aileleri tarafından uygulanan salisilik asit içeren solüsyon, flaster veya jeller uygulanabilir. Rahatlıkla uygulanılabilen bu tedaviden haftalar sonra yanıt alınabilir. Tedaviye yanıt alınmaya başlanınca ilaçlar yavaşça kesilebilir.

  Erişkinler ve büyük çocuklar için kryoterapi (dondurma) tedavisi tercih edilmelidir. Bu tedavi yöntemi pek ağrılı değildir ve genellikle iz kalmaz. Tedavi tekrarları bir hafta ile 3 hafta aralıklarla yapılır. Elektrocerrahi de (koter) yine diğer bir tedavi yöntemidir.

  Ayak tabanı siğilleri:
  Derinin altına doğru girdikleri için tedavisi zordur. Salisilik asitli flaster, solüsyon ve diğer kimyasal ilaçlar uygulanabilir. Yine bu siğillerde de kryoterapi, gibi cerrahi yöntemler kullanılabilir. Ayak ağrısını azaltmak için uygun ayakkabı giyilmesi ve siğilin yayılmaması için ayağın nemli kalmaması önemlidir.

  Düz siğiller:
  Yukarıda sayılan yöntemler bu siğiller içinde geçerlidir. Ancak peeling metodları örneğin salisilik asit, tretionin, glikolik asit v.b. denenebilir. Bazı erişkin hastalarda belli aralıklarla tedavi gerekebilir.

  Siğillerde diğer tedavi yöntemleri nelerdir?
  • Bir kemoterapik madde olan bleomisin ile de siğil içine injeksiyon yapılarak tedavi yapılabilir. Hem ağrılı hem de yan etkileri olan bir tedavi şeklidir.

  • Immunoterapi yönteminde de siğil üzerine allerjik madde sürülerek o bölgede reaksiyon sağlanır.

  • Interferon tedavisi de hem pahalı hem de yan etkileri nedeniyle çok özel koşullarda uygulanır.

  Doktora görünmeden kendi siğilimi tedavi edebilir miyim?
  Pek çok reçetesiz satılan siğil ilacı mevcuttur. Ancak başka bir oluşumu siğille karıştırabilirsiniz ve ciddi bir risk alabilirsiniz. Tanı ve en uygun tedavi açısından bir dermatoloğun görüşünü almanız gereklidir.

  Halk arasında söylenen değişik batıl tedaviler nedir?
  Pekçok insan bu tür yöresel batıl tedavilerin etkili olduğuna inanır. Çünkü siğiller özellikle çocuklarda tedavisiz de geçer. Bu iyileşmelerin bu yöntemlerle mi yoksa kendiliğinden mi geçtiği soru işaretlidir.

  Tekrar eden siğiller ne gibi bir problemden kaynaklanır?
  Bazen eski bir siğil geçer-geçmez bir yenisi çıkar. Bu olabilir çünkü tedaviden önce eski siğilden etrafa virüsler sıçramıştır. Bu durum, anne siğilin bebek siğil doğurmasına benzetilebilir. Bunu engellemenin en iyi yolu virus dağılmadan siğilleri hemen tedavi etmektir.

  Siğillere Söğüt Yaprağı

  Siğillerden hemen kurtulmanın ve etkileyici bir cilde sahip omak için uzmanlar siğil sorunu olanlara söğüt yaprağı öneriyor..
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Ağu 2014
Yükleniyor...