sigarayı bırakmak istiyorum


Kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanların ancak yüzde 1-3’ünün bunu başarabildiğini belirten Hacettepe Tıp Fakültesi Onkoloji Uzm. Prof. Dr. İsmail Çelik, “Muhakkak tıbbi yardım gerekiyor. Bu ilaçlarda nikotin ihtiyacı tamamen kaybolduğu için, ümit vaat edicisi sonuçlar yüzde 40- 50’lere kadar çıkabiliyor” dedi.

Türkiye’de sigara içen 17 milyon kişiden her yıl 100 bini tütüne bağlı nedenlerden ölüyor. Tablonun dramatikliği, sigara bıraktırmayı sağlayacak seçenekleri de artırıyor. Bunlardan biri de nikotine duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran yeni bir ilaç.

Prof. Dr. İsmail Çelik, “Vareniklin bir denilen bir madde. İlacı günde 1 kez kullanıyorsunuz. Hasta ilaca başlayınca bize bir tarih veriyor. 2, 3 hafta önceden sigara bırakma tarihini belirliyor, ilaç hastayı o güne hazırlıyor. Nikotinik, reseptörlere etki edip kapatarak, nikotin almasına gerek kalmadan bıraktırıyor” dedi.

3 ay süreyle günde 1 defa tok karnına kullanılması önerilen ilacın psikolojik sorunlara yol açtığı iddiaları ise araştırılıyor.

Ortada sigarayı bırakmanın etkileriyle karıştırılan bir durum olduğunu belirten Prof. Dr. Çelik, “Bu ilacı kullansa da kullanmasa da hastalar sigarayı bıraktıktan sonra zorluklar yaşıyor. Bunlar ilacın yan etkileri mi, yoksa bırakmanın yan etkilerini mi araştırılıyor” dedi.

ABD ve Avrupa’da 2 yıldır piyasada olan ve artık Türkiye’de de satılan ilacın mutlaka doktor kontrolünde kullanılması öneriliyor.
 
Üst