Sigara ve alkol kullanmanın insan sağlığına, çevreye ve bütçeye verdiği zararlar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 15 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sigara ve alkol kullanmanın insan sağlığına, çevreye ve bütçeye verdiği zararlar nelerdir?

  Sigaradan itibaren bütün içki ve uyuşturucuların en büyük zararı beyne ve merkezî sinir sistemine dönük olup,diğer bütün organlara da sayısız zararları söz konusudur.

  İçkinin kalbe zararları: Alkol, kalp ve cilt damarlarını genişletir. Kalbin çalışma hızını artırır, kan dolaşım düzenini bozar, damarların sertleşmesine,tansiyonun artmasına,felç ve ânî ölümlere sebep olur.


  SİGARANIN ÇEVREYE ZARARLARI

  Sigaranın çevreye de büyük oranda zararı vardır Dünyadaki yangınların % 70 inin sigara sebebiyle çıktığı ve binlerce hektar ormanın yok olmasına neden olduğu araştırmalar neticesinde tespit edilmiştir.

  Suçluların % 95'inin sigara tiryakileri olduğu istatistiklerle ortaya çıkmıştır.

  Sigaranın insanın kendisine zararı olduğu gibi başkalarına da zararı vardır sigara içen kimseler çeşitli hastalıklara yakalanmakta bu hastalıklar o kişinin çocuklarına da kalıtsal bir hastalık olarak geçmektedir.

  Sigara içen kimseler aile efradına ve çevresine de zarar vermektedir Sigara içmeyenlerde sigara dumanı sebebiyle büyük oranda etkilenmektedir Özellikle kapalı bir odada içilen sigara doğrudan herkesi etkilemektedir.

  Araba egzoslarından çıkan zehirli maddelere eş değer sigarada zehirli maddeler vardır Atmosfere de bu zehirli maddelerin karışması neticesinde oksijeni azaltmakta böylece tüm canlılara zararı dokunmaktadır.

  Bir tane sigaradan ne olacak diye düşünmek çok yanlıştır Herkes böyle düşünürse milyonlarca sigara içilmiş olur Her birinin dumanı hesap edilse havayı nasıl etkilediği ortaya çıkar.

  Sigara dumanının havaya yaydığı zehir korkunç boyutlardadır Her yıl havaya sigara dumanında bulunan 5555 ton hidrokarbür karışmaktadır Dünya-mızın da bir sınırı bir ölçüsü vardır atmosferimizde ozon tabakası bilinçsiz tüketilen kimyasal maddeler sebebiyle delinmiştir.

  İnsanlar piknik yaptıkları orman-lık alanlarda, içtikleri sigaranın izmari-tini söndürmeden gelişi güzel sağa sola atmakta, bunun sonucunda orman yangınları çıkmaktadır.


  Sigara Ve Alkolün Zararları

  -Sigara ve alkol, insan ve toplum sağlığını olumsuz etkiler.
  -Sigaradan en çok etkilenen organ akciğerlerdir.
  - Sigara, kan dolaşımını olumsuz etkiler, kalp krizi riskini artırır Kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır Çeşitli organların kansere .yakalanma riskini arttırır Uyku düzenini bozar, görme ve duyma bozukluklarına yol açabilir.
  - Sigara içmeyen fakat sigara içilen ortamlarda bulunan insanlar da sigara dumanından zarar görür.
  -Sigara kullanmak aile ve ülke ekonomisi için de zararlıdır.
  -Alkol kullanımının insan vücudu üzerinde geçici ve kalıcı etkileri vardır.
  -Alkol, zihinsel etkinlikleri olumsuz etkiler, bilinç kaybına neden olur İnsanların duygusal tepkilerini kontrol etmelerini zorlaştırır.Görme ve konuşma güçlüğüne, reflekslerin yavaşlamasına neden olur Vücut hareketlerinin kontrolünü ve algılamayı engeller.
  - Karaciğer, beyin ve sinirler alkolden en faza zarar gören yapılardır.
  - Çeşitli spor etkinliklerine katılmak, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları önlemede etkili olabilir Sigara ve alkol içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
    2. Sigara ve alkol kullanmanın insan sağlığına, çevreye ve bütçeye verdiği zararları

  sigaranın ve alkolün insan sağlığına,çevreye ve bütçemize zararları çoktur.sigara kullanan birinin en çok zarar gören organı akciğerlerdir.sigaranın içinde bulunan maddeler kanser gibi birçok hastalığa yol açabilir belki felç bile yapabilir.sigara ve alkol çevreye atıldığında uzun süre çevrede kalır.Sigaranın ateşi yanıkken çevreye atarsak yeşillik alanları yakabilir.alkol ve sigaraya günde 10 tl verildiğini düşünürsek 1 yılda 3.650 tl sigara ve alkole öderiz ama bu parayla başka şeyler alabiliriz. örneğin giysi ,yemek, temel ihtiyaçla vb.
   


Yükleniyor...