Sigara Kemik Erimesine Neden Oluyor

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 14 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sigara Kemik Erimesine Nedeni
  Sigara Kemik Erimesine (Osteoropoz) Neden Oluyor

  Sigara Kemik Erimesine Neden Oluyor

  Gün geçmiyor ki sigaranın neden olduğu bir hastalık daha ortaya çıkmasın. Bunca zararına rağmen hala sigarayı bırakmayanlara çok kötü bir haberimiz var. Maalesef sigara kemik erimesine de neden olabiliyor.

  Osteoporozun kemik doku yoğunluğunun azalması nedeniyle dayanıklılığın azalması olduğunu belirten uzmanlar “Hastalık en fazla genetik faktörlerden kaynaklı. Ailesinde kemik kırılması geçmişi olan kişiler daha dikkatli olmalı. Bunun yanında erken menapoz, sigara kullanımı ve özellikle gençlerde anorexia nervoza hastalığı, Osteoropozu tetiklediğini belirtiyorlar...
  Hastalığın tanı yönteminin oldukça kolay olduğunu ve hiçbir şikayeti olmayan kişilerin bile 65 yaş sonrasında yılda bir kez kemik ölçümü yaptırması gerektiğini belirten uzmanlar “Bu hastalıktan korunmak için düzenli beslenmek, bol kalsiyum almak, spor yapmak ve fiziksel aktivitede bulunmak gerektiğini vurguluyorlar.
  [​IMG]
  Halk arasında kemik erimesi diye bilinen hastalığın genelde 45 yaş üzeri kişilerde görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar kadınlarda daha sık görülüyor ve daha çok kırıklarla ve kamburlukla ortaya çıktığını söylüyorlar..

  (Alıntıdır)
   
Yükleniyor...