Şifreni verir misin?


İlginç araştırma, birinin şifresini ağzından almanın aslında sanıldığı kadar zor olmayacağını ispatlıyor.


Infosecurity Europe'un yaptığı piyasa araştırmasında, bir paket çikolata kullanılarak Londra'nın kalabalık bir tren istasyonunda, yüzden fazla çalışandan şifreleri, doğum tarihleri ve diğer gizli bilgilerini istendi. Şaşırtıcı şekilde, kadınların %45'i şifrelerini verirken, erkeklerde bu oran %10'da kaldı.

576 ofis çalışanı arasında yapılan araştırmanın çarpıcı sonuçları var. Infosecurity Europe, çekici görünen araştırmacıları bünyesine katarak bu araştırmayı Londra tren istasyonunda gerçekleştirdi. Çalışan erkek ve kadınlardan, çikolata karşılığında kendilerinden herhangi bir gizli bilgisi istendi; bu bir şifre, doğum tarihi ya da daha özel bir bilgi olabilir.

Uzaktan bakıldığında kimsenin şifresini vermeyeceği düşünülebilir, ancak durum hiç de sanıldığı gibi değil. Çalışan kadınlar arasında yapılan araştırmada, şifrelerini veren kadınların oranı %45'e kadar çıktı. Erkeklerin ise sadece %10'u bir bar çikolata için şifresini vermeyi kabul etti. Şifrelerini vermeyen çalışanlardan ise, daha farklı ama gizli kalması gereken bilgileri istendi.

İçlerinden sadece biri bu soruları yanıtlamak istemedi: "Ben bir devlet departmanında çalışıyorum ve kimseye şifremi vermem sözkonusu olamaz, bu benim işime mâl olabilir."

Yapılan bu araştırma da ortaya koyuyor ki, yüzünü ilk defa gördükleri birisinin sorularına bir çikolata karşılığında yanıt veren insanlar, yakınlarındaki insanlardan daha fazla zarar görebilir.

not : alıntıdır
 

kadınların ne kadar iyi ruhlu olduklarının isbatı

yada, bilgilerin istendiği kadınlar sanırım sarışındı ( tabii ki bu bir şaka )

teşekkürler kubra
 

bence onlar hep çukulata seven kadınlara sormuşlardır soruları yoksa kim versin durduk yere şifresini değilmi amaa
emeğine sağlık Kübra
 

Bana pek inandırıcı gelmedi hani bunu Türkiyede yapsalar tamam derim ama yurt dışında bir çikolata karşılığında kimse kimseye şifresini vermez yav
 

Valla banada saçma geldi şu zamanda insanlar en yakınlarından kaçıyor değil sokakta tanımadığı birinden çukulata kabul etsin

payalaşımiçin teşekkürler...
 

Beni kandıramazlarmış demek ki, çünkü ben çikolata çok sevmem .. Ama güzel bir mp3 e hayır demezdim
 

çocuklara birşey yaptırmak istediğimizde söyleriz" bunu yaparsan sana şeker alacağım" diye bu da onun misali
 
Üst