Sezaryenin Beyin Gelişimine Etkisi

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 10 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sezaryenin Beyin Gelişimine Etkisi Nedir  Sezaryenin Beyin Gelişimine Etkisi Belirlendi

  Sezaryenle doğumun, çocuğun beyin gelişimini olumsuz etkileyebileceği bildirildi.

  Fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, normal doğumun, beyin yapısının gelişiminde önemli rol oynayan bir proteinin üretimini tetiklediğini belirledi.

  Sonuçları PLoS ONE'da yayımlanan araştırmaya göre, normal doğumda, hipokampusta UCP2 proteini üretiliyor. Bilim adamları, sezaryenle dünyaya gelen farelerin hipokampusunda ise UCP2 proteininin miktarının çok az olduğunu tespit etti.


  [​IMG]

  Bilim adamları, yaptıkları ikinci bir araştırmayla UCP2 proteininin, beyinde sinir hücrelerinin oluşumu ve bunlar arasındaki ağın kurulmasında önemli rol oynadığını gördü. Bu proteinin beynin gelişimi sırasındaki eksikliğinin, yetişkinlik dönemine kadar uzanan davranışsal sorunlara yol açabildiği belirlendi.

  UCP2 proteinine ait bilgilerin yer aldığı genleri çıkarılan veya bu proteinin çalışması engellenen farelerde beyindeki sinir hücrelerinin sayısının az, ebatının küçük, sinaps bağlarının da az gelişmiş olduğu görüldü.Bilim adamları, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde elde ettikleri bu sonuçların insanlar için de geçerli olabileceğini vurguladı.

  Horvath, UCP2 proteininin muhtemelen, davranış şekillerinin de bağlantılı olduğu beyindeki iletişim ağının vazgeçilmezi olduğunu belirtti.

  Kaynak:trthaber.com
   
Yükleniyor...