Sevgililer Günü Anlamı


Sevgililer Gününün Anlamı
Sevgililer Günü (St. Valentines Day) Anlamı
(St. Valentines Day) Sevgililer Günü Anlamı

St. Valentines Day- Sevgililer Günü hikayesi çok eski zamanlara dayanır anlamı;

St. Valentines Day / Sevgililer Günü Roma İmparatorluğu döneminde ortaya çıkmış. Antik Roma döneminde 14 Şubat gününde, Romalı Tanrı ve Tanrıçaların kraliçesi (Juno – kadın ve evliliğin kraliçesi olarak da bilinir) onuruna kutlamalar yapılırmış. Ertesi gün yani 15 Şubat ise Lupercia bayramı olarak bilinen festivalin ilk günüymüş.
Valentine ise o dönemde Romada bir papazmış. Her yıl 14 Şubatta köylerdeki gençler festival boyunca eşleri olmasını istedikleri genç kızların isimlerini bir kağıda yazıp kutuya koyarlarmış. Çoğu zaman da bu çiftleşmeler yıl boyu devam eder ve evlilikle sonuçlanırmış. Ama, imparator 2.Claudius bekar erkeklerin evli ve aileli olanlardan daha iyi asker olduklarına, sevdikleri yerine savaşa konsantre olmaları gerektiğine karar vermiş ve genç erkeklere nişanlanmayı da evliliği de yasaklamış. Valentine ise bunun büyük bir haksızlık olduğunu düşünerek gençleri gizli gizli evlendirmeye devam etmiş ve Claudiusa karşı gelmiş. Bu durum farkedilince Claudius Valentineın bir 14 Şubat günü öldürülmesini emretmiş.

Başka bir hikayeye göre de Valentine aslında, ilk “Valentine / Sevgili mesajını kendisi yollamış! Valentine papazlığının yanısıra aynı zamanda hekimlik te yaparak hastalıkları tedavi ediyormuş. Hapisteyken genç bir kıza - kendisini sık sık ziyaret eden gardiyanın kör kızına – aşık olmuş.Gardiyanın kızını yeniden görebilmesini sağlaması için tedavi ediyormuş. İdam edileceği gün, 14 Şubatta, “From your Valentine / Sevgilinden imzalı bir veda mektubu yazmış ve kimilerine göre de bu mektup genç kızın yeniden görmesini sağlamış.
 
Üst