Şavşat gezilecek yerler, tarihi mekanlar

Züleyha

Yönetici

Şavşat gezilecek yerler, tarihi mekanlar.jpg


Şavşat gezilecek yerler, tarihi mekanlar

‘Yeşil Artvin’ adıyla nam salmış olan Doğu Karadeniz’in bu güzel şehrinin yeşilliklerle, tertemiz havayla, göllerle, yaylalarla ve diğer bütün güzelliklerle adeta sarılıp sarmalanmış şirin ilçesi Şavşat… Tarihi M.Ö. 900 yıllarına kadar uzanan geçmişiyle Şavşat, gezilmeye, görülmeye ve burada vakit geçirmeye değecek alternatif tatil rotasyonları arasında yer alıyor.

Şavşat gezilecek yerler, tarihi mekanlarİlçede çok sayıda buzul gölü bulunur. Bunların en büyüğü ve en ünlüsü de Karagöl’dür. Şavşat’a gelince muhakkak görmeniz gereken doğal güzelliklerin başında Karagöl gelir. Etrafı iğne yapraklı ağaçların oluşturduğu ormanlarla çevrili olan bu gölün manzarası karşısında hayran kalmamak mümkün değil. Özellikle fotoğraf çekme meraklılarını Karagöl’de birbirinden eşsiz kareler yakalama fırsatı bekliyor. Bol miktarda alabalık barındıran bu gölün etrafında trekking ve piknik yapma imkanı da sizi bekleyen aktiviteler arasında…

Şavşat gezilecek yerler ve tarihi mekanlar
Arsiyan yaylasında ise Kız Gölü, Boğa Gölü ve Koyun Gölü de Şavşat’ın görülmesi gereken güzellikleri arasındadır. 10. Yüzyılda Gürcü Bagratlı Krallığı tarafından yaptırılan Şavşat Kalesi, ilçenin önemli tarihi gezi noktaları arasındadır.
1987 yılında ‘Taşınmaz Kültür Varlığı’ olarak tescillenmiştir ve turizm açısından önemli bir lokasyondur. Diğer bir tarihi gezi rotası da Cevizli Köyü’nde bulunan ve Bagratlı Prensi Aşot Koukhi döneminde inşa ettirildiği düşünülen Tibeti Kilisesi’dir. Kilisede bulunan koç heykelleri ve havari figürleri de dikkat çekicidir.

Birbirinden lezzetli yöresel tatları Şavşat’ta sizi bekliyor. Kuymak, kapalı kete ve siron gibi damaklarda izi kalacak bu lezzetleri denemeden Şavşat’tan ayrılmayın.
 
Üst