Savaşın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 23 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Savaşın İnsanlar Üzerindeki Olumsuz Etkileri nelerdir?


  Savaş insanların yaşama hakkını elinden almaya kadar ileri boyutlara varır. İnsanların her hakkı korunmalıdır. Fakat savaşlar ile insanlar yaşama hakkından mahrum kalır. Nice insanlar ölür niceleri sakat kalır evsiz barksız kalır ailesini kaybedersevdiklerinden uzak kalır.

  SAVAŞIN ZARARLARI

  Savaşın etkisi büyüktür. Gerek insan yaşamına gerekse çevreye büyük bir zarar verir. Savaşların olmaması için gereken önlemlerin alınması gerekir.

  Savaş ülkeler bloklar ya da bir ülke içerisindeki büyük gruplar arasında gerçekleşen silahlı mücadeledir. Savaşlar genellikle dini milli siyasi ve ekonomik amaçlara ulaşmak için gerçekleştirilir.

  Savaş nefretin dolaysız dışavurumudur. Kullandığı teknoloji ne olursa olsun hangi kriterlere göre değerlendirilse değerlendirilsin doğası gereği yıkıcıdır. Bu yıkıcılık savaşın bizzat başladığı andan çok önce başlar ve savaşın bitiminden çok sonraya kadar biyolojik psikolojik ekolojik yıkımlar olarak kendini yaşamın her alanında gösterir.

  Savaşlar sonrasında birçok can kaybı olur. Mağdur ve suçsuz insanların canına kıyılır. Ölmeseler bile hayatlarının geri kalanı birçok problem içinde geçer ve kötü duruma düşerler. Savaş insanların yaşamını alt üst eder. Savaş ile insanlar hayata küser. Savaşta insan haklarına saygı göstermeyip insanlara büyük bir haksızlık yapılır.

  Günümüzde bazı yerlerde savaşlar hala devam etmektedir. Peki savaşların önlenmesi için ne yapılmalıdır? Barış olan yerde savaş yoktur.
   


Yükleniyor...