Sardalya Tuzlama Tarifi Resimli

'Damak Keyfi' forumunda Sitem tarafından 22 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Resimli Sardalya Tuzlama Tarifi
  Sardalya Tuzlama Tarifi
  Sardalya Tuzlama nasıl yapılır

  Sardalya Tuzlama Tarifi

  [​IMG]

  MALZEMELER

  500 gr sardalya
  tuz (dişli sanayi tuzu)


  HAZIRLANIŞI
  Sardalyaları yıkayıp pullarını bıçak kullanmadan dikkatlice ayıklayın. Ensesinden tutup kafalarını kopararak karınlarını temizleyin. Temizlenmiş balıkları iyice yıkayın ve kılçıklarını ayıklayıp iki parça fileto haline getirip kapatın.
  Tuzlama yapacağınız miktara bağlı olarak bir teneke veya cam kavanoz temin edin. Kabın dibine yaklaşık bir santim kalınlığında tuz yayın. Tuzun üzerine kapatılmış filetoları bir ters bir yüz olarak dizin. Üzerlerini tuz ile örtün ve tekrar filetoları bir ters bir düz dizip üzerlerini tuzla örtün.
  Balıklar bitinceye kadar bu işlemi tekrarlayın. Son olarak üstüne bir tabak veya tahta koyup onun üzerine de ağırlık (örneğin temiz bir taş) koyun. Filetolar, eğer buzdolabında saklanacaksa 1 haftada hazır olur.
  Servis yapmadan önce tuzlamaları yıkayın ve iki saat elma sirkesinde bekletin. Üzerine zeytinyağı limon sıkın.
  Not: 1. Balıkları fileto çıkarmadan ve kafasını koparmadan, solungaçlarından tutup karnını yarmadan temizlemek te mümkündür. Bu durumda tuz balık eti ile fazla temas etmiyeceği için daha lezzetli olur. Ancak balıkların kafalarını taşla ezmek gerekir. 2. Sofra tuzu yerine iri çekilmiş sanayi tuzu kullanılması tavsiye olunur. 3. Tuzlama 15 günden fazla saklanacaksa salamurasını 15 günde bir yenilemek gerekir.

  Bu yemeğe uygun diğer balıklar: Hamsi, kolyos
   


Yükleniyor...