Sapancada günübirlik gezilecek yerler

Züleyha

Yönetici

Sapancada günübirlik gezilecek yerler.jpg


Sapancada günübirlik gezilecek yerler

Sakarya’nın bereketli topraklarında sürdürülen yaşamın ilk örnekleri milattan önce, Frigler dönemine kadar uzanır. Sonrasında Romalılara, Bizanslılara, Osmanlılara ve nihai olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin hakimiyeti altına giren Sakarya, çok renkli medeniyet mozaiği, doğal güzellikleri ve zenginlikleri ile ruhunu dinlendirmek isteyenler, zaman yolculuğunun tutkunu olanların muhakkak keşfetmesi gereken nadide kentlerdendir.Oluşum bakımından tektonik göller grubundan olan Sapanca Gölü, Kocaeli ile Sakarya arasında uzanmaktadır.

Sapancada günübirlik gezilecek yerlerSakarya Sapanca’da gezilecek yerler

16 kilometre uzunluk ve 5 kilometre genişliğe sahip Sakarya’nın simgelerinden olan Sapanca Gölü, yaz kış fark etmeden ziyaretçi alan önemli uğrak noktalardandır. Hobi balıkçılığı, doğa yürüyüşü ve bisiklet turu tutkunları ile muhteşem kareler yakalamak isteyenlerin adresi Sapanca Gölü’nde pek çok güzellik bir arada sunuluyor. Şehir hayatının streslerinden ve karmaşasından uzaklaşmak isteyenlerin, Sakarya’da deneyimlemesi gereken yerlerin başında Sapanca Gölü gelmektedir.

Sapancada günübirlik gezilecek yerler
Bozulmamış tabii güzelliği ve günün her anında büyüleyici güzelliği ile Sapanca Gölü’nde geçirilen bir günlük ziyaret dahi daima hatırlanacak; huzur ve eğlence dolu bir anıya dönüşüyor. Manzarasıyla göz banyosu yaptıran bu yerde, güne güzel bir başlangıç yapmak isteyenler için gölün etrafında bulunan sevimli mimari tasarımları ile dikkat çeken restoran ve kafeteryalarda enfes bir kahvaltı hizmeti sunulmaktadır. Kahvaltıdan sonra göl etrafında katıksız bir doğa eşliğinde yürüyüş ve bisiklet turu, göl üzerinde tekne turu, sezonuna göre yelkenli heyecanı ile doğal güzelliklerin arasında yapılacak ATV turu burada yapılabilecek keyifli aktiviteler arasındadır. Doğa ile bir bütün olunan gün sonunda ise göldeki restoranlarda mükellef bir akşam yemeği ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Özellikle alabalığı meşhur olan Sapanca’daki bu lezzeti muhakkak deneyimlemelisiniz.

r
Sapancada günübirlik gezilecek yerler
Sapancada günübirlik gezilecek yerlerSapanca’da günübirlik gezilecek yerlerden biri de Rüstempaşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından inşa edilen ve tarihi değere sahip bir camidir. 1550 ile 1560 yılları arasında inşaatı tamamlanan cami zamanla birtakım değişikliklere uğramış ve sonrasında ikinci kez inşa edilmiştir. Rüstempaşa Camii’nin kubbe eteklerini süsleyen; özellikle lale motifli çiniler ile Osmanlı çini sanatının en nadide örnekleri göz doldurmaktadır.
 
Üst