Sait Faik Abasıyanık Kimdir, Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda ZeuS tarafından 12 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


  1. Sait Faik Abasıyanık 1906 yılında Adapazarı'nda doğru. Babası Mehmet Faik Abasıyanık, kereste, ceviz kütüğü üzerine iş yapan bir tüccardı. Dedesi Sait Ağa'nın Adapazarı'ndaki kahvesi, aydın kişilerin toplantı yerdi. Annesi Makbule Hanım, Adapazarı'nın ileri gelenlerinden Hacı Rıza Bey'in kızıdır. İstanbul Erkek Lisesi'nin onuncu sınıfından Bursa Lisesi'ne geçerek oradan mezun oldu. Bir süre Edebiyat Fakültesinde okudu. Babasının isteği üzerine ekonomi tahsili için İsviçreye gitti. 15 gün sonra Fransaya geçti. 3 yıl orada yaşadı. Geri dönünce, aile mesleği olarak ticaretle uğraştıysa da başarılı olamadı. Fransa'dan döndükten sonra kısa bir müddet Halıcıoğlu Ermeni Yetim Mektebi'nde Türkçe grup dersleri öğretmenliği yaptı.

    Sait Faik Abasıyanık Kimdir ?

    Sait Faik Abasıyanık şiir, roman ve hikâye türlerinde eserler vermiştir. Ömrünü, bazan Şişli'de Bulgar Çarşısı'ndaki apartmanında, çoğu zaman da Burgaz Ada'daki köşklerinde annesi ile geçirdi. Evlenmedi.
    11 Mayıs 1954 Salı günü sirozdan ölmesinden sonra evi, müze haline getirildi. Annesi bir Sait Faik Hikaye Armağanı düzenledi.

    [​IMG]