Sahurda Tatlı Yemek

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 26 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sahurda Tatlı Yenirmi
  Sahurda Ne Tür Tatlı Yenir

  Ramazan ayında iftar ve sahurda olsun hafif tatlılar tercih edilmeli bilhassa sütlü tatlılar Muhallebi,sütlaç gibi sütle hazırlanan hafif tatlıları tüketebilirsiniz..

  Sahurda reçel yiyin İlle de tatlı tüketilmek isteniyorsa; tatlının iftardan sonra tüketilmesi daha uygundur. Sahurda bir tatlı kaşığı kadar pekmez, bal veya reçel gibi yiyeceklerden birinin yenmesi yeterlidir.

  Ramazan-da tatlı tüketirken dikkatli olmak gerekir. Hiçbir tatlı iftarda ve sahurda yenilmemelidir. Hepsi ara öğünde tüketilmeli, üzerlerine de bol tarçın ekilmelidir. Porsiyon miktarına dikkat edilerek, haftada üç kere tatlı yenilebilir.

  Hamur işi veya kızartılmış tatlılar yerine; fırında pişmiş meyve tatlıları, sütlü tatlılar, meyve salataları, güllaç ve kuru meyveleri tercih etmek daha sağlıklıdır.

  Bu sene Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesiyle tatlı alternatifleri arasına dondurma da eklendi. Çikolatalı ve karamelli dondurmalar yerine; meyveli, sade, sakızlı veya sütsüz meyveli dondurma tercih etmeniz yararlı olacaktır.