Sahur Nedir

'Sorularla İslamiyet' forumunda YAREN tarafından 22 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. sahur ne demek,sahur hakkında bilgi, sahur ne demektir, sahur anlamı, sahur ne zaman yenir, sahur neden yenir

  Sahur: Oruç tutmak için gecenin son altıda birinde yenen yemektir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) sahur yemeğini özellikle teşvik ederek, Yahudilerden sahur yemeği ile ayrılacağımızı beyan etmiş; mutlaka yenmesini tavsiye ile bunda bereket olduğunu söylemiştir.
  Böylece sahur yemeği oruç tutan müslümanların önem verdikleri bir yemek olmuştur. Hz. Peygamber (s.a.s) “Sahurda kalkınız, sahurda bereket vardır buyurmuştur.

  Orucun başlayış ve bitiş vakti gündüze göre tayin edilmiştir. Gündüz ise güneşin doğuşu ile batışı arasındaki zamandır. Kurân-ı Kerimin orucun başlangıcını bildirirken kullandığı ifade ile, orucun bitimini bildirirken kullandığı ifade arasında farklı bir üslup vardır. Ayette orucun başlama zamanı için “siyah iplikle beyaz ipliğin birbirinden ayrılması ibaresi kullanılırken; orucun bitimi için de “geceye kadar ifadesi kullanılır.

  Rasûlüllah (s.a.v): “Bilalin ezanı ve ufuktaki uzunlamasına beyazlık,sizi sahur yemenizde aldatmasın. Beyazlık yayılana kadar yiyin, için (Müslim) buyurmuştur.

  “Zirr b. Hubeys diyor ki: Sahuru yedim, sonra mescide gidiyordum. Yolda Huzeyfe İbnül-Yemanîye uğradım ve yanına girdim. Doğuracak bir devenin sağılmasını emretti. Getirilen süt kaynatıldı, sonra bana yaklaşıp, “ye dedi. “Oruç tutmak niyetindeyim cevabını verdim. O da “ben de oruç tutmak niyetindeyim dedi. Yedik, içtik, sonra mescide geldik namaz başladı. Sonra Huzeyfe, “bir defasında Rasûlüllahla böyle yapmıştık dedi. “Sabahtan sonra mı? diye sordum. “Evet sabahtı ama güneş henüz doğmamıştı cevabını verdi (Müsned-i Ahmed İbn Hanbel). Bu vakit de genelde ikinci fecrin başlangıcından sonra gece karanlığının aralandığı vakittir.

  “Ebu Zübeyr diyor ki: “Cabir b. Abdullaha oruç tutmak isteyen fakat kap elinde su içecek iken, ezan okunduğunu işiten bir kimsenin durumunu sordum. Cabir, Rasûlüllahın “içsin dediğinin rivayet edildiğini söyledi (Müsned-i Ahmed İbn Hanbel).

  “Hubeybin halası Uneyse bir rivayette diyor ki: “Eğer bir kadın sahurunu bitirememiş ise, Bilale derdi ki, “Bekle sahurumu bitireyim (Abdurrezzak b. Memmam, el-Musannef).

  “İbn Münzir, Hz. Ali sabah namazını kıldırdıktan sonra, “İşte şimdi beyaz ipliğin siyah iplikten ayrılıp farkedildiği vakittir dediğini nakleder (el-Ayni, Umdetül-Kari li Şeril-Buhâri).

  Sadece bir kaç örnekle bile yetinildiğinde, Hz. Peygamberin ve sahabelerinin sahur konusundaki tavırlarının anlaşılması mümkündür. Nitekim Maide suresindeki “Ey insanlar, Allah dini sizi zorlamak için vaz etmemiştir ayetini tefsir ederken, Fahreddin er-Razi “Mefatihul Gayb adlı eserinde şöyle söylüyor:

  “Bu ayeti kerime dinde önemli bir esas ve prensiptir. Bu prensip zararlı şeylerin meşru olmaması prensibidir.

  Kurânda ve Hz. Peygamberin tatbikatında da görüldüğü üzere, sahurun vakti gündüzün geceden ayrıldığı ve bunun bizzat açıkça yükümlünün şahsi gözleriyle tespit edildiği vakittir.

  Genelde fukahanın sahur vaktini belirlerken izledikleri sünnet şu olmuştur. Hz. Peygamber (s.a.v) sahura son verip imsak ettikten sonra Kurân-ı Kerimden elli âyet kadar okur veya okuyacak bir vakit bekledikten sonra sabah namazını kıldırırdı. Bu imsak vakti de yaklaşık güneşin doğmasından 75-90 dakika kadar öncesi olur ki; sahur yemeği için en son kabul edilen vakittir.
  Alıntı
   
Yükleniyor...