Sagopa Kajmer Kimdir ?

'Biyografi' forumunda SeyhSulh tarafından 6 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


  1. [​IMG]
    ADI
    YUNUS

    SOYADI
    ÖZYAVUZ

    RAP DÜNYASINDAKI ADI
    Sagopa Kajmer

    DJ ADI
    MIC CHECK

    IlK DJ ADI
    RAPPER M.C (Rapper Mic Check)

    MAHlASI
    Kaf Kef Evliya-i Rap Küheylan Yasli Çocuk Karizmatik Emmi Melodrama ve daha birçok kendine ithafi.

    BRANSI
    Rap

    IHTISASI
    Dj-produktor-M.C

    DENEYIMlERI
    Türkiye'nin en büyük yabanci müzik radyolarinda Dj lik ve müzik direktörlügü

    BON'SERVIS
    Power Fm Number One Fm Metro Fm Radio 2019 Quasar FM Radio Contact

    IlK ISI VE SENESI
    Radyo Dj ligi-1992 / Samsun

    IlK PIKABI
    Grundig-belt drive dual head (aile yadigari)

    IlK PIlAGI VE SENESI
    Carlos Santana - Black Magic Woman Double lP (vefat eden dayisinin Yunus'un dogumu serefine aldigi plaktir ve çok özeldir)

    ÇOCUKlUK VE MÜZIK
    Boney.M Sugarhill Gang Joe Bataan Freddie James Barry WhiteIsaac Hayes Bee Gees Chic Modern Talking C.C.Catch Bad Boys Blue James Brown Afrika Bambaataa Run DMC Kurtis Blow l.l.Cool J Ice.T vs... (liste bir hayli kabarik)

    AlDIGI IlK AlBÜM
    Run DMC - Raising Hell

    AlDIGI 2. AlBÜM
    Boogie Boys - Romeo Knight

    IlK MÜZIK SETI
    Universum (Old School-1985)

    ÇOCUKlUK ETKIlESIMlERI
    Boogaloo Shrimp Shabba Doo Michael Joe Jackson James Brown Jam Master Jay Grandmaster DST Afrika Bambaataa & Soulsonic Force Grandmaster Flash Prince Ice-T Ömer Karacan Aykut Sporel Engin Arman DJ Hakan Gündüz Marangoz Ibrahim (Ilk break Dance hareketini -smurf wave- Yunus'a gösteren degeri çok yüksek biri) Savas Abi (Ilk chopper dönüsünü Yunus'a ögreten kisi) Diether Bohlen Afrika Islam Public Enemy Skinny Boys Scott la Rock Krs Premier ve Guru vs....

    EN SEVDIGI RAP GRUPlARI (80'ler)
    Run DMC Public Enemy Boogie Down Productions Gangstarr Skinny Boys Ultramagnetic MC's Sir Ibu De la Soul Soulsonic Force Ryhme Syndicate Whodini

    EN SEVDIGI RAP SANATÇIlARI (80'ler)
    Chuck D Ice T l.l Krs Cube Kool Keith Rakim vs....


    IlK SOlO
    Sözlerim Silahim 1998

    IlK EP
    1999 - Pesimist EP 1

    IlK SARKI
    Duman (Sözlerim Silahim - 1998)

    IlK KONSER
    Izmir - Fuar / 1998

    AKIllARA KAZINAN IlK SÖZlERI
    "Seni beni ezenlere sözlerim silahim" "Kuytu Köselerde ruhunu satma" "Bak evlat aliskanliklarini bir kenara at" vs...

    YERAlDIGI IlK PROFESYONEl AlBÜM
    Yeralti Operasyonu karma albüm (yapim 1998)

    KIRIlMA NOKTASI
    Sene 2003/ Bir Pesimistin Gözyaslari Double lP

    MÜZIKTE IlKOKUl
    Sözlerim Silahim (1998)

    MÜZIKTE ORTAOKUl
    Ihtiyar Heteyi (2001)

    MÜZIKTE lISE
    Sagopa Kajmer lP (2001-2002)

    MÜZIKTE ÜNIVERSITE
    Bir Pesimistin Gözyaslari Double lP (2003)

    MÜZIKTE MASTER
    Gora Soundtrack (2004)

    MÜZIKTE DOKTORA
    Romantizma (2005)    IlKlER
    Türkiye'nin ilk Double Rap albümünü yapti. (Ilk kez bir albümde sözler sanatçi tarafindan kendi el yazisiyla yazilan bir not defteriyle verildi). Türkçe sözlü Rap müzigi adina Türkiye çapinda ilk büyük ödül Vasiyet sarkisiyla Sagopa Kajmer'e verildi. Türk Rapi ilk kez dünya çapinda gösterilen ve ülkede gise rekoru kiran bir filmde yer buldu. Film Cem Yilmaz'in G.O.R.A' siydi. Ilk Turntablism bu soundtrack deki goradramaturnz de yer buldu. Bu bir ilktir. Ve tabiki rapte Pesimist-karamsar ve melankolik akimi baslatti.

    IlK IlHAM KAYNAGI
    Babasi Mehmet Özyavuz

    Meslek Hayatı
    Yunus Özyavuz, müzik yaşantısına Samsun'da yerel bir radyoda DJ'lik yaparak başladı. Bu sırada Rapper M.C. (Rapper Mic Check ve DJ Mic Check adıyla) müstear ismini kullandı. 1998'de yeraltı rap dünyasında halen varlığını sürdüren bir oluşum olan Kuvvetmira'yı kurdu. Kuvvetmira grubunda halen kendisi, Kolera ve Abluka Alarm bulunmaktadır. 1999'da "Silahsız Kuvvet" mahlasıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de "Silahsız Kuvvet" mahlasıyla peşpeşe Sözlerim Silahım ve İhtiyar Heyeti isimli 2 albüm çıkardı. Daha sonra Silahsız Kuvvet mahlasını bırakıp Sagopa Kajmer mahlasıyla müzik yaşantısına devam etmiştir. Ardından Bir Pesimistin Gözyaşları ve Romantizma albümlerini çıkarmıştır. Sagopa Kajmer ve eşi Kolera (Esen Güler Özyavuz) birlikte Melankolia Müzik isimli müzik şirketini kurdular. Sagopa Kajmer bu olayı bir röportajında "Boğulacaksak kendi denizimizde boğulalım, dedik." şeklinde açıklamıştır. Bu ikili ve Kuvvetmira'da yer alan diğer rap sanatçıları Melankolia Müzik'in ilk albümü Kafile'yi çıkardılar. Albümün prodüktörlüğünü yine Sagopa Kajmer üstlenmiştir. Sagopa Kajmer, dünyada 10 yılda bir yapılan Rap King yarışmasında, 2006 yılında 'Baytar' adlı parçayla birinci olmuştur. Ayrıca 2008 yılında MTV Türkiye tarafından EMA'de Hip-Hop kategorisinden Türkiye'nin en iyi sanatçısı olmaya aday olmuştur ve EMA Party'deki performansıyla ve seyircileriyle dikkat çekmiştir. 2008 yılında Melankolia etiketi altında Melankolia Wears da çıkmıştır. 2008 yılının sonlarında başlattığı "DJ Benim" yarışması ve 2009 yılında çıkarmayı planladığı "Yeraltı Kafilesi" albümü ile rap müzikte genç yeteneklere ne kadar önem verdiğini göstermektedir.2006 yılında yılında Melankolia Müzik’in ilk göz bebeği olan ve plak şirketimizin piyasaya sürdüğü ilk albüm olan ”KAFİLE” ,herkes tarafından tüm zamanların en iyi Türkçe Rap Karma Albümü olarak değerlendirilmişti.Kafile Albümünün 3 sene sonrasında Melankolia Müzik tekrar Yeraltındaki kafileye göz kırpıyor.Ayrıca rap dışında Break dance, MC'lik , Dj'Lik'te yapabiliyor..

    Sagopa Kajmer'in anlamı
    Müzik hayatında kullandığı ismi Sagopa, Mısır'da bir piramidin adıdır. Birçok arkeolog bu piramidin sırrını çözmeye çalışırken, tuzaklara düşüp can verdikleri söylenir. En son, soyadı Kajmeri olan bir arkeolog, Sagopa'nın gizemini ortaya çıkartmış ve piramidin en gizemli yerine, son odasına girerek, duvara Sagopa'nın gizemini çözen anlamına gelen Sagopa Kajmeri kazımıştır. Ancak bu arkeolog da (Gerhard Kajmeri) hava akımı yüzünden can vermiştir. Bu olaydan bir süre sonra piramide modern araçlarla giren bilim adamları, ölen adamın (Gerhard Kajmeri)'nin cesedini bulmuşlar ve piramide donanımsız girme cesaretinden dolayı bu adamın adını tüm dünyaya duyurmuşlardır.

    DJ'lik Hayatı
    Mic Check takma adıyla Özyavuz, 2004'te Cezanın Nefretteki grup arkadaşı Fuchs'un "Huzur N Darem" albümünün prodüktörlüğünü yapmıştır. DJ'lik alanında da kendini geliştiren Özyavuz, Turntablizm denilen olayın Türkiye'deki öncüsü olarak kabul edilir. Ayrıca Özyavuz, Türkiye'nin köklü radyolarında DJ'lik ve müzik direktörlüğü de yapmıştır. Yurt dışında "h2000", "j&b" gibi festivallerde ve çeşitli yerlerde DJ’lik yapmıştır.

    Çok önemli bir müzik birikimi ve arşivine sahip Yunus Özyavuz, “Sagopa Kajmer” kimliğiyle “PESIMIST UNDERGROUND RAP” tarzını oluşturmuş, müzik kalitesi, söz zenginliği ve etkileyici sesiyle kendisini birçok değisik kitleden insana kanıtlamıştır. Yurt dışından sanatçılara da altyapı müzikler hazırlamıştır.

    Bir yandan DJ'lik diğer yandan sanatçı olarak sürekli çalışmalarını sürdüren Sagopa Kajmer, 2004'te Türkiye'nin en çok izlenen filmlerinden olan G.O.R.A'ya müzikler hazırlamıştır. Al Bir de Burdan Yak isimli parçasına video klip çekilmiştir. Bu gelişme Sagopa Kajmer'i tarzının dışındaki dinleyici kitlesine ulaştırmayı başarmıştır. Türkiye'de birçok insan Sagopa Kajmer'i bu kelime ile tanımıştır. 2005'te Kolera'nın Karantina Embriyo albümünün prodüktörlüğünü yapan Sagopa Kajmer yine aynı yılda İrem Records'tan çıkardığı Romantizma isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Bu albümün ilk video klibi olan Vasiyet Kral TV'de 2005 yılının En İyi Klip ödülüne layık görülmüştür. 2006 yılında Kuvvetmira ile beraber Kafile isimli albümü çıkarmıştır. 2007 yılında Kolera ile düet albümleri olan İkimizi Anlatan Bir Şey'i dinleyicileriyle buluşturmuştur.

    Özel hayatı
    Sagopa Kajmer, gerçek adıyla (Yunus Özyavuz), kendisi gibi rap müzik sanatçısı olan Kolera (Esen Güler Özyavuz) ile 2006 yılında evlenmiştir. Ayrıca Sagopa Kajmer'in ilk ilham kaynağı babası Mehmet Özyavuz olarak söylenir.
    [​IMG]

    Albümler
    * Yeraltı Operasyonu (1998) Turbo
    * Sözlerim Silahım (2001) Silahsız Kuvvet
    * İhtiyar Heyeti (2002) Silahsız Kuvvet
    * On Kurşun (2002) Sagopa Kajmer
    * Sagopa Kajmer (2002) Sagopa Kajmer
    * Bir Pesimsitin Gözyaşları (2003) Sagopa Kajmer
    * Romantizma (2005) Sagopa Kajmer
    * Kafile (2006) Kuvvetmira
    * İkimizi Anlatan Birşey (2007) Sagopa Kajmer, Kolera
    * Kötü İnsanları Tanıma Senesi (2008) Sagopa Kajmer
    * Şarkı Koleksiyoncusu (2009) Sagopa Kajmer

    Derleme Albümler
    * Melankolia Compilition Vol.1
    * Melankolia Compilition Vol.2
    * Melankolia Compilition Vol.3

    Mixtapeler
    * Kuvvetmira Mixtape
    * Melankolia Mixtape Vol.1 (2006)

    EP'ler

    * Pesimist Ep 1
    * Pesimist Ep 2
    * Pesimist Ep 3
    * Disstortion Ep
    * Pesimist Ep 4 - Kurşun Asker
    * Pesimist Ep 5 - Kör Cerrah
       2. Cevap: Sagopa Kajmer Kimdir ?

    BunLarda bazı biLgiLer...

    1978 Samsun doğumlu İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı mezunu.

    1998 kendi müzik stüdyosu KUVVET MİRA’YI kurdu.

    1999 yılında SİlAHSIZ KUVVET ismiyle Yeraltı Operasyonu projesinde yer aldı.

    2001 yılında ilk albümü Silahsız kuvvet-Sözlerim Silahım albümünü çıkardı.

    2002 yılında Silahsız Kuvvet-İhtiyar heyeti albümünü çıkardı.

    2002 yılında Sagopa Kajmer ismini yarattı.

    2002 yılında bugün kendisiyle karşılaştırılmaya çalışılan Cezanın Med cezir albümünü yaptı .Albümün tüm müzikleri Sagopaya aitti.


    2003 yılında "Bir Pesimistin Gözyaşları" İsimli İki Cd den(Melankolik Damlalar ve Karanlık Damlalar)oluşan albümü çıkardı.

    2004 yılında Dr.Fuchs'un Huzur N Darem isimli albümünün Prodüktörlüğünü yaptı.

    2004 yılında Cem Yılmazın GORA isimli filminin Soundtrack'lerini yaptı.

    Yine 2004'te Ceza'nın 2.ci solo albümü olan Rapstar'da birçok beati yer aldı.

    Bir çok radyoda ve yurt dışındaki festivallerde Dj lik yaptı.

    Dj MicCheck olarak ta tanınır.

    2005 yılı yaz aylarında Romantizma albümünü piyasaya sürdü.

    2005 yılının sonlarında Disstortion E.P'yi dinleyicilerine ve hak eden kişilere sundu.

    2006 Mayısta Pesimist E.P 4'ü dinleyicilerine sundu. Bu albüm liri kalite ve müzik kalite açısından hem de ücretsiz; indirilebilir olmasıyla Türkçe Rap için çok büyük bir adımdır.

    2006 Haziran'da Kuvvet Mira bünyesindeki MC'ler için piyasaya Türkçe Rap Karma albümü sürdü. "Kafile" Bu albümde Raffine Zet Sitem Depresif Mozole Mirach Kolera ve Abluka Alarm gibi MC'ler yer aldı.

    2007 Mart ayında Abluka Alarm'ın ilk bandrollü albümünün prodüktörlüğünü yaptı.

    2007'de Kolera ile birlikte İkimizi Anlatan Bir şey albümünü yaptıve büyük bir satış grafiği yakaladı.
       3. Cevap: Sagopa Kajmer Kimdir ?

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
       4. Cevap: Sagopa Kajmer Kimdir ?

    O ceza denen şahsın has ve öz ustasıdır sonra cezanın Sagopaya Allahını ....... demisi ile ortalık kızışmıs ceza sahtiyan ayben ve fuat grupdan atılmıştır
     


Yükleniyor...