Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Gerekli


SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN HAREKET GEREKLİ
Memorial Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Uslu, toplumun birçok kesiminde "50 yaş ve üzerindeki insanların egzersiz yapmalarının yanlış" olarak bilindiğine dikkat çekerek, aslında bu anlayışın yersiz olduğunu ve yaşama daha olumlu bakabilmek için hayat boyu hareket etmenin gerekli olduğunu söyledi.

İnsan vücudunun otomobil ya da diğer elektronik aletler gibi bakıma ihtiyacı bulunduğunu, mutlaka her yıl genel kontrolden geçirilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Uslu, yemek yeme alışkanlığından kan basıncına ve kolesterolüne kadar her şeyi normal seviyede olan birinin tek eksiğinin egzersiz konusunda olabileceğini kaydetti.

İnsanlarda yaşlılığa bağlı olarak kalp ve damar kapasitesinde, metabolizma hızında, esneklikte azalma olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Uslu,

"Bu durum, kadınlarda daha fazla olmak üzere osteoporoz riskini arttırır. Hareketlilik azalır. Dokunma, ağrıya duyarlılık bozulur, eklemlere daha fazla basınç biner.

Halbuki, düzenli yapılacak egzersizlerle bu fonksiyonel düşüş yarı yarıya yavaşlatılabilir. Hareketliliğin hem fiziksel ve hem de psikolojik birçok faydası mevcuttur.

Egzersizle şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, kemik erimesi ve Kanser gibi birçok hastalık riskini azaltılabileceği gibi, aynı zamanda kilo verip form tutmak da mümkün hale gelir" dedi.

Egzersize başlamak için geç kalındığını düşünmenin yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Uslu, Sağlıklı yaşamın altın anahtarlarını şöyle sıraladı:

"Devamlı ve düzgün egzersizlere tıbbi check-up'dan geçtikten sonra başlayın. Isınma ve germe hareketleri yapmayı unutmayın. Hafif ve orta terlemelerde daha sıkı çalışmaya devam edin.

Bu durum, vücudunuzun soğutma sisteminin çalıştığını, kalp ve solunum hızının artması ise adalelere oksijen pompalandığını gösterir. Göğüste baskı ya da gerginlik, bununla beraber sol kola ve boyna uzanan ağrı ya da nefes almakta zorluk, çınlama ve bulantı olursa derhal çalışmayı durdurup, hemen doktorunuza başvurun.

Hafta sonlarında da sporunuzu nemli ve sıcak ya da soğuk havalara rağmen mutlaka devam ettirin. Tok karnına sporun yapılmayacağını asla unutmayın.

Enerji ihtiyacınız için esansiyel yağ asitleri içeren somon, fındık ve bol tahıllı gıdalardan alın. Sıcak ve nemli havalarda sık sık bol su ya da sportif içecekleri tercih edin.

Susuzluk sonrası kan basıncı düşer, kalp atım hızı artar. Uzun süreli sporlarda suyun yanında şeker ve mineralleri de almayı ihmal etmeyin.

Çocuklarınızla top oynayın, evinizi veya malzeme odanızı düzeltip temizleyin. Varsa köpeğinizle yürüyüşe çıkın. Öğle ve akşam yemek aralarında yürüyüş yapmayı unutmayın. Hiçbir şey yapamıyorsanız alışveriş merkezlerinde yürümeyi tercih edin."(iha)

Sağlıklı Yaşam için Hareket Gerekli
 

Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 Strateji

Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 Strateji

Uzmanlar, uzun, mutlu ve Sağlıklı bir ömür geçirmek için belirlenen 10 stratejiye uyulması gerektiğini bildiriyor.
Alkol kullanmamayı, sağlığınızı kontrol ettirmeyi, sağlıklı beslenmeyi, uyuşturucudan ve tütünden uzak durmayı, güvenlik almayı, egzersiz yapmayı, iyi uyumayı, stresi uzaklaştırmayı ve kilonuzu kontrol etmeyi tavsiye eden uzmanlar, sağlıklı bir yaşam kazandıracak bu 10 strateji için yapılması gereken programı şöyle açıklıyor:

ALKOL KULLANMAYIN
Sağlıklı bir yaşam için ilk şartlardan biri alkol kullanmamak. Alkol içmeyi seçmişseniz, sağlıklı bir yaşam tarzının anahtarı, ölçülü kalmaktır. İçkili araba kullanmayın. Alkol karar verme yeteneğini, kas kontrolünü ve görüşü zayıflatır. İçki içtiğinizde ya arabanızı başkasına bırakın ya da başka ulaşım taşıtlarını kullanın. Hiçbir zaman içkili bir sürücünün arabasına binmeyin. Hamileyseniz içki içmeyin. Alkol cenine zarar verir.

SAĞLIĞINIZI KONTROL ETTİRİN
Sağlık sorunlarını ortaya çıkmadan fark etmek, iyi ve uzun yaşamak açısından önemli bir stratejidir. Düzenli genel sağlık kontrolü yaptırın. Yaşınıza, sağlık geçmişinize ve doktor tavsiyesine göre düzenli aralıklarla sağlık kontrolü yaptırmak önemlidir.

Aşı olmayı ihmal etmeyin. Bütün bebekler ve çocuklar difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci, grip. kızamık, kabakulak, kızamıkçık, suçiçeği ve hepatit B gibi hastalıklara karşı aşılanmalıdır. Çocuk sahibi olmayı planlayan kadınlar hamilelik öncesinde aşılarını gözden geçirmelidir. Yaşınız 65'i geçtiyse ya da kronik bir hastalığınız varsa, grip ve zatürree aşısı olmalısınız.

Yurtdışı seyahatine çıkanlar ülkelerinden ayrılmadan önce gerekli bütün aşıları olmalıdır.

SAĞLIKLI BESLENİN

Uygun bir beslenme hem hastalığı önler hem de başgösteren hastalığın iyileşmesini hızlandırır. Önemli besleyici Maddeler içeren yiyecekleri seçin. Doğru oranlarda çeşitli yiyecekler yiyerek kemikleriniz, dokularınız ve organlarınızın çalışması için gerekli olan farklı maddeleri sağlarsınız.

Günde yaklaşık 6-8 bardak su içmeye çalışın. Yağ ve kolesterole dikkat edin. Tereyağı gibi doymuş yağlar yerine, oda ısısında sıvı halde olan mısır, soya veya ayçiçeği gibi doymamış yağlar kullanın.

Takviye Vitamin ya da mineral almadan önce sağlık uzmanına danışın. Fazla, mutlaka daha iyi anlamına gelmez.

UYUŞTURUCUDAN UZAK DURUN
Her türlü uyuşturucu alışkanlık yapma tehlikesini içerir. Esrar, kokain ve eroin gibi uyuşturucular vücuda ve beyne zarar verdikleri ve alışkanlık yarattıkları için tehlikelidir. Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar bile kötüye kullanılabilir. Sağlıklı kalmak açısından anahtar stratejilerden birisi de uyuşturucu kullanımından uzak durmak ve bütün ilaçları dozunda kullanmaktır. Prospektüsleri dikkatle uygulayın. Verilen dozu zamanında alın. Bir dozu almayı unuttuğunuzda sağlık uzmanına danışın, ilaç kullanırken alkol içmeyin. Kullanım tarihleri geçmiş ilaçları tuvalete atıp sifonu çekin. Başkasına verilmiş bir ilacı hiçbir zaman kullanmayın.

EGZERSİZ YAPIN
Egzersiz yapmak sağlıklı yaşam tarzının vazgeçilmez unsurudur. Kasları dirileştirip kuvvetlendirir, dayanıklılığı artırır, kalbi güçlendirir, dolaşımı iyileştirir, tansiyonu düşürür, sindirimi kolaylaştırır, fazla kalorileri yakar, uykuyu düzenler, hastalıklara karşı direnci artırır ve hastalıkları atlatma yeteneğini güçlendirir. Fiziksel yararlarının yanı sıra egzersiz ruh halini iyileştirir, stresi atar ve zihinsel uyanıklığı artırır. Dış görünümünüzü değiştirerek özgüven ve özsaygınızı da güçlendirir.

Egzersiz programına başlamadan sağlık uzmanına danışın. Kalp rahatsızlığı gibi egzersiz yapma yeteneğinizi etkileyecek bir hastalığınızın olup olmadığını öğrenmelisiniz. Sağlık uzmanlarından ilgi alanlarınıza, ihtiyaçlarınıza ve genel sağlık durumunuza en uygun egzersizleri önermelerini isteyin.

GÜVENLİK ÖNLEMİ ALIN
Yaralanma, kaza ve hastalığı önleme çoğu kez sağduyuya dayanır. Kayakçıların başlığa, dizliğe ve dirsekliğe ihtiyacı vardır. Bisiklete ve motosiklete binenlerin başlık kullanması gerekir. Raket kullanılan sporlarda gözler korunmalıdır. Güneşte çok kalmayın. Deri kanseri riskini azaltmak için koruyucu faktörü 15'in üzerinde kremler kullanın. Gözlerinizi korumak için şapka ve güneş gözlüğü takın. Evde düşmeyi ve kazaları önleyin.

Yangında kaçma yolları planlayın ve acil durum provası yapın. Polis, itfaiye, doktor gibi Telefon numaları evinizdeki her telefon aygıtının yanında durmalı, çocuklarınız bile yardım isteme konusunda eğitilmelidir.

İYİ UYUYUN
Uyku vücudu güçlü, zihni uyanık tutar. Pek çok insan kronik uykusuzluk çeker ve bu nedenle fiziksel rahatsızlıklarla, zihinsel sorunlarla, yaralanma ve kazalarla karşı karşıya kalır. İhtiyaç duyduğunuz dinlenmeyi sağlamak için egzersiz yapın ve doğru yiyecekleri yiyin. Hindi ve süt ürünleri gibi bazı gıdalar triptofan içerdikleri için uyku getirir. Kafein almaya sınır koyun. Kahve, çay, kola, çikolata, soğuk ve sıcak içeceklerin pek çoğu ve Diyet ürünleri sizi ayık tutacak kafein içerir. Kafeinsiz içeceklere yönelin ve akşamları kafein almaktan kaçının.

Yatak odasının mümkün olduğu kadar sessiz ve karanlık olması gerekir. Dışarıdan gelen gürültülere karşı kulaklık kullanın. Odanın serin ve nemli olması gerekir. Bol ve rahat gece kıyafetleri giyin. Yatma ve kalkma saatleri her akşam aynı saatte yatıp her sabah aynı saatte kalkın. Gündüz uykularından kaçının. Yatmadan önce ağır yemek yemeyin ve yoğun egzersiz yapmayın. Soğuk duş yerine ılık su ile yıkanın.

STRESİNİZİ ATIN
Stres, aşırı taleplere, alışılmış düzendeki sık değişiklere ya da hayati önemdeki konulara vücudun fiziksel tepkisidir. Bunaltı ise strese karşı duygusal tepkidir. Azaltılmayan stres, bağışıklığın azalması, kalp rahatsızlıkları, sindirim bozuklukları, kasların yorulması ve gerilmesi, deri problemleri, nefes alma sorunları gibi birçok hastalığa neden olabilir. Stres ve bunaltıyla baş edebildiğiniz ya da stresin aşırı derecede önem kazanmasını önleyebildiğiniz, ölçüde sağlığınızı koruyabilirsiniz.

TÜTÜNDEN UZAK DURUN
Tütün ürünleri kullanımı önlenebilir hastalıklara ve erken ölümlere yol açar. Tütün ürünleri kullanmayın ve kullanıyorsanız, derhal bırakın.

sigaraya başlayanlar öksürür, baş ağrısı ve baş dönmesi çeker. Bırakmaya karar verin. İlk önce motivasyon gerekir. Bu alışkanlıktan kurtulmaya kesinlikle karar verin. İçtiğiniz sigara sayısını azaltmak nihai hedefiniz olmamalıdır. Evinizi sigaradan arındırılmış bölge ilan edin.

KİLONUZA DİKKAT EDİN
Fazla kilolar sağlığı pek çok şekilde tehdit eder. Kalbe yük bindirir ve dolaşımı yavaşlatır, kemik ve kaslarda stres oluşturur, nefes almayı zorlaştırır. Şeker, Kanser ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskini artırır. kilo vermekistediğinizde daha az yemek yiyin ve fiziksel faaliyetinizi artırın. Aşırı zayıf olmanın da kadınlarda aybaşı atlaması, sindirim sorunları, hormon dengesizlikleri, cinsel istek ve doğurganlık kaybı ve düzensiz kalp atışları gibi sağlığa yönelik riskleri vardır. Aerobik metabolizmayı hızlandırır ve vücudunuzun enerjiyi daha etkin kullanmasını sağlar.
iha
 
Son düzenleme:

Yaz Aylarında Sağlıklı BeslenmeYaz Aylarında Sağlıklı Beslenme
Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Ender Saraç, yaz aylarında vücudun iyon ve mineral kaybının oldukça arttığına dikkat çekerek, öncelikle hergün bir küçük şişe doğal maden sodasının mutlaka içilmesini önerdi. Dr. Saraç, katı doymuş yağları içeren sucuk, sosis, salam, pastırma, kırmızı et ve yağlı kaşardan da uzak durulması gerektiğini belirterek, sıcak havalarla birlikte artan besin zehirlenmelerine karşı da uyarılarda bulundu.

Dr. Ender Saraç, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, içinde bulunduğumuz yaz mevsiminde sıvının bolca alınması gerektiğini ifade ederek, "Normal suyun yanısıra cacık, ayran, içinde küçük taze nane parçaları olan limonata, bazen içerisine birazcık nane veya gülsuyu damlatılmış ılık su ve onun dışında da meyve sularını bolca almakta oldukça fayda var. Ancak, tuz kaybını önleme açısından tuzlu ayran, tuzlu cacık ve maden sodasının mutlaka alınması gerekir" dedi.

SEBZE yemekLERİ ÖN PLANDA OLMALI
Zeytinyağı başta olmak üzere sıvı yağ ve likit yağların ön planda tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Saraç, "Mutlaka ve mutlaka bol taze sebze ve meyve yemelidir. Kavun, karpuz, kabak, taze fasulye gibi... Mutlaka sebze yemeklerinin ön planda tutulması lazım" diye konuştu.

Fazla kırmızı etten ziyade daha çok beyaz et ağırlıklı beslenmeyi tavsiye eden Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Ender Saraç, "Çünkü yaz aylarında beslenme açısından kırmızı et, ağır bir gıda. İçerdiği yağ ve kolesterol açısından da biraz riskli. Ve beyaz etle, sebze yemeklerinin kombine edilmesini, harmanlayarak beraber tüketilmesini öneririm. Mutlak surette şeker ihtiyacımızı da, direkt beyaz şekerden karşılayabiliriz. Kiraz, kavun, Erik gibi meyvelerden de alabiliriz. Bir de, 'yavaş karbonhidratlar' dediğimiz makarna ve pilavı da sebzelere katabiliriz" dedi.

SIVI TÜKETİMİ
Yaz aylarında sıvının ne şekilde alındığının da çok önemli olduğunu söyleyen Dr. Ender Saraç, şunları kaydetti: "Eğer sürekli ve çok buz gibi, aşırı asitli, soğuk içecekleri içiyorsanız, vücuttaki dengeyi bozuyorsunuz. Normalde, yazın içerisinde bol sıvı almak lazım. Ancak bol sıvı derken, günde 5-6 litreyi kastetmiyoruz. Günde ortalama 2-2.5, çok terlediğimiz günlerde 3 litreye yakın sıvı almak yeterli. Bunun yarısını normal su olarak almak, aynı zamanda bir veya iki su bardağı kadar maden suyu, maden sodası içmek, bunun dışında da yine yoğunluklu sıvılar, mesela naneli limonata gibi veya bol naneli cacık gibi dereotlu cacık gibi, veya hafif sulu kompostolar, fazla şekerli olmayan, doğal haliyle kompostolar gibi. Eğer sadece düz su içerseniz ve çok aşırı miktarda içerseniz, suyla beraber bazı iyon ve mineraller de vücuttan sökülür ve gitmeye başlar. Örneğin, siz günde 5 litre ve sadece düz su içerseniz, bu halsizlik ve tansiyon düşmesi yapabilir. O zaman, aldığınız sıvıyı vücutta tutmak için, tuz başta olmak üzere bazı mineralleri ve elementleri de almak gerekir. Tabii ki yüksek tansiyon hastası değilseniz".

BESİN ZEHİRLENMELERİ
Dr. Saraç, sıcak havalarla birlikte artan besin zehirlenmelerine karşı da şu uyarılarda bulundu: "Özellikle hayvansal gıdaları tüketirken yazın çok dikkatli olmak gerekiyor. Fabrika veya et, tavuk, balık, süt, yoğurt, peynir üreticileri, hijyenik şartlarla soğuk zincirle teslim ediyorlar ama, donmuş ürün kamyondan boşaltılırken güneşte kalabiliyor. On dakika bile güneşte kalsa çözülüyor ve çok süratli şekilde toksin ve bakteri üretiyor. Ve tekrar donduğu zaman da bu toksin bir yere gitmiyor, yok olmuyor. Tüketici bunu aldığı zaman, evinde gıda zehirlenmesine maruz kalabiliyor. Gıda zehirlenmesi, zamanında başvurulmazsa, yoğun sıvı kaybından dolayı çok ciddi duruma gidebilir. Hatta nörolojik olaylara sebep olabilir".

KALABALIK YERLERDE GIDA TÜKETİMİ
Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Ender Saraç, kalabalık yerlerde gıda tüketirken dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle açıkladı: "Özellikle sarılık ve ağız, dışkı yoluyla bulaşan çok sayıda hastalıklar olabilir. Özellikle lokantalar, restoranlar, tatil köyleri, askeri kamplar gibi yerlerde, mutlaka genel hijyen kurallarına, tırnak temizliğine, tuvaletten çıktıktan sonra ellerin mutlaka iyi yıkanmasına, yiyeceğe elini değen kişilere çok dikkat etmek lazım. Sebze, meyvelerin de çok iyi yıkanması gerekiyor".

ÇOCUKLARDA BESLENME
Dr. Saraç, çocukların yaz sıcaklarından olumsuz etkilenmemeleri için, hiç olmazsa bitki çayı içmeye alıştırmak gerektiğini, ayrıca bol roka, marul, tere gibi yeşillik ağırlıklı salatanın çok faydası olduğunu bildirdi. Dr. Saraç, "Aralarda, özellikle salatalık gibi, yeşillik gibi, komposto, meyve, meyve suyu gibi gıdaları vermek bir de lifli gıdalarla kombine etmenin oldukça faydası olur" dedi.

HAMİLELİK VE YAZ İŞTAHSIZLIĞI
Yaz sebebiyle bir şeyler yemek istemeyen hamilelerin bu açığı takviye haplarla kapatabileceğini vurgulayan Dr. Ender Saraç, "Doğal multiVitaminler var. Mutlaka bundan olmalı. Demir açısından biraz pekmez, sulandırarak alınmalıdır. Çok kuvvetli besleyici özellikte tatlı su yosun hapları var. Bir de soya fasulyesi, son derece zeki ve Sağlıklı bebek için önemli. Bol soya fasulyesi veya onu da yiyemiyorsa, soyanın hapları veya granül şeklinde preparatları var. Bunlardan tüketmesini öneririm" diye konuştu.

DİYET ÖNERİLERİ
Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Ender Saraç, kilo vermesi gerekenlere ise sağlıklı bir Diyet için şunları önerdi: "Akşam hafif ve erkence yenmeli. Çünkü yazın oldukça geç saatlerde ağır yenebiliyor. Her şeyden önce beden tipini bilip, ona göre doğru beslenilmeli. Bol yeşil çay tüketilmeli. Bol ılık sıvı alınmalı. Ve mutlaka günde yarım saat kadar sabah erken veya akşamüstü saatlerinde orta tempoda yürüyüş, egzersiz yapılmalı. Yeşil elma, nane ve zerdeçal kokularını sık sık koklamak, iştah merkezini baskılar, o konuda da yardımcı olabilir" dedi.

YAZ VE SPOR
Dr. Ender Saraç, yazın, çok aşırı terleten ve çok fazla vitamin, iyon ve mineral kaybettiren sporlara karşı dikkatli olunmasını isteyerek, "En güzeli, suyla beraber yapılan sporlar. Yüzme gibi... Böyle bir imkanımız yoksa, en güzeli dışarıda yürüyüş. Ancak öğle sıcak saatlerde değil, sabah erken veya akşam saatlerinde ve tok karnına değil, yemekten minimum yirmi dakika, yarım saat sonra" diye konuştu.

YAZIN RİSKLİ HASTALIKLAR
Yazın en çok ishallerle karşılaşıldığını anlatan Dr. Saraç, "Özellikle iki günü geçen bir ishalde halsizlik, kırıklık, ateş de ekleniyorsa, mutlaka bir sağlık kuruluşuna veya doktora başvurmak gerekir. İshaller dışında güneş çarpması, güneş alerjileri de çok sıktır. Ozon tabakası delindiğinden beri aşırı güneşlenmemeye karşı veya yüksek koruyucu faktörlerle güneşlenme yönünde çok uyarılar var. Üçüncüsü ise, ciddi bir hastalık gibi görünmemekle beraber, yazın kronik yorgunluk sendromuna çok sık rastalanabilir. Bu kronik yorgunluk da özellikle mineral kaybı, yeterince sıvı almama, yeterince vitamin takviyesi almamaya bağlı yaz yorgunlukları çok sık olabilir" dedi.
iha
 

En Sağlikli 60 Besin Maddesi

EN SAĞLIKLI 60 BESİN MADDESİ
BESİNLER NELERİ İÇERİYOR?NEYE YARIYOR?
ELMA
Pektin, Bioflanovoid, C Vitamini Kolesterol düzeyini düşürüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

ENGİNAR
Cynarin, bol miktarda B ve C vitamini Kan şekerini düzenliyor. C vitamini kalbi güçlendiriyor.

AVOKADO
Doymamış yağ asidi Kalp ve kan dolaşımı için birebir. Kansere karşı koruyucu

MUZ
Potasyum, B6 vitamini, Serotonin, Magnezyum Rahatlatıyor ve uyumaya yardımcı oluyor.

FASULYE
Demir, Kalsiyum, B ve C vitamini, Protein Kan ve hücre yapımına yardımcı oluyor.

BROKOLİ
Magnezyum, A ve C vitamini, Potasyum Kansere karşı koruyor, kasları güçlendiriyor.

ESMER BUĞDAY
Lysin, Lezithin Beyni ve sinirleri besliyor, öğrenmeyi güçlendiriyor.

MANTAR
Sodyum, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum Kasları güçlendiriyor, saç ve tırnakları besliyor.

ACI MARUL
Yaşamsal önem taşıyan Maddeler, Eserelement,Potasyum,
Fosfor Yağ metabolizmasını düzenliyor, felç riskine karşı koruyor.

BEZELYE
Bitkisel protein, Magnezyum Kolesterol düzeyini düşürüyor, bğırsak Kanser riskni azaltıyor.

ÇİLEK
C vitamini, Kalsiyum, Potasyum Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, metabolizmayı harekete geçiriyor.


REZENE
C vitamini, Uçucu yağlar, Demir, Potasyum, Kalsiyum Öksürüğü önlüyor, vücuda oksijen alımını artırıyor.


KÜMES HAYVANLARI
Protein, Potasyum, Magnezyum, B vitamini, Çinko Baş ağrısı sorununa karşı etkili, stresten arındırıyor.

GREYFURT
Folikasit, C vitamini Kan basıncını azaltır, kan yapımını artırır.

YULAF
Karbonhidrat, Demir, Magnezyum, B vitamini Enerji sağlıyor, kas kramplarını önlüyor, idrar söktürüyor.

KUŞBURNU
Likopen, C ve E vitamini, Demir Soğuk algınlığı ve gribe karşı önleyici etkiye sahip.

RİNGA BALIĞI
Omega3 yağ asidi, Sodyum, Potasyum Damar sertliğini ve yüksek tansiyonu önlüyor.

AHUDUDU
C vitamini, Potasyum, Kalsiyum, Demir, Folikasit Virüs ve bakterilere karşı koruyor, tümör oluşumuna engel oluyor.

MÜRVER
Potasyum, B1 vitamini, C vitamini Terleten ve öksürüğü azaltan etkiye sahip. Kabızlığa iyi geliyor.

YOĞURT
Kalsiyum, Riboflavin, B12 vitamini Bağırsak Kanserine karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

FRENK ÜZÜMÜ
C vitamini, Niasin, Kalsiyum Sinir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.

PEYNİR
Protein, Sodyum, Potasyum, Kalsiyum Kemikleri güçlendiriyor, sinirleri koruyor.

HAVUÇ
A vitamini, Selenyum Sperm üretimini sağlıyor, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor.

PATATES
Mieraller, C vitamini, Bitkisel Protein, Potasyum Kansere karşı koruyucu, vücudu toksinlerden arındırıyor.

KEFİR
Asit laktik, Asit laktik bakterileri Bağırsak enfeksiyonuna, kabızlığa ve gaza iyi geliyor.

KİVİ
C vitamini, Karotionid, Flavonoid Zayıflatıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

SARIMSAK
Quercetin, Ajoene ve Allisin Kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

SOM BALIĞI
Omega3 yağ asidi ve D vitamini Kemikleri güçlendiriyor, meme kanseri riskini azaltıyor.

PIRASA
Allisin, Çinko, Manganez, Selenyum Kan basıncını düşürüyor, kalbi ve damarları güçlendiriyor.

MISIR
Çinko, Magnezyum ve B vitamini Stresle savaşıyor, bağırsak kanserini önlüyor.

USKUMRU
Omega3 yağ asidi, D, B6-B12 vitaminleri ve İyot Kan basıncını düşürüyor, moral yükselten etkiye sahip

MANGO
A ve B vitamini, Çinko Cinsel enerjiyi yükseltiyor,orgazm yeteneğini artırıyor.

DENİZ BİTKİLERİ
Omega3 yağ asidi, Pantothenik asit Kolesterol düzeyini düşürüyor, kalp krizi riskini azaltıyor.

SİYAH TURP
C vitamini, Kalsiyum, Potasyum, Demir Bağışıklık sistemini ve kan dolaşımını güçlendiriyor.

KAVUN
Mahnezyum, Potasyum ve Kalsiyum Vücuttaki su düzeyini ayarlıyor, idrar oluşumunu artırıyor.

SÜT
Kalsiyum, D, A ve B2 vitaminleri Kemik oluşumunu teşvik ediyor, bağırsak kanserine karşı koruyor.

PEYNİR SUYU

Sodyum, Potasyum, Kalsiyum, Laktik asit bakterileri Sindirim sistemi şikayetleri ve mide yanmasına karşı iyi

CEVİZ, FISTIK, FINDIK
B ve E vitamini, Çinko, Demir Sakinleştiriyor, uyumayı sağlıyor, stresi azaltıyor.

ZEYTİNYAĞI
Doymamış yağ asidi, E vitamini Kötü huylu kolesterol düzeyini düşürüyor, hücreleri koruyor

PORTAKAL
B ve C vitamini, Potasyum, Kalsiyum, Selenyum Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor.

PAPAYA
Karotinoid, Enzimler, C vitamini Kalp hastalıklarını önlüyor, stresi azaltıyor

YEŞİL-KIRMIZI BİBER

Capsaicin, A ve C vitamini, Çinko Baş ağrısı ve migrene karşı koruyucu etkiye sahip

ERİK
Potasyum, Demir, B vitamini Vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor, enerji veriyor.

KIRILMAMIŞ PİRİNÇ
Protein, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum Mide yanması ve gaza karşı etkili. Vücuttaki fazla suyu atıyor.

RAVENT
Magnezyum, Manganez, Kalsiyum, B vitamini Sağlıklı kemiklerin oluşumuna katkıda bulunuyor.

DANA ETİ
Demir, Protein ve Potasyum Soğuk algınlığı, öksürük ve gribe karşı iyileştirci etkiye sahip.

LAHANA TURŞUSU
Laktik asit bakterileri ve B12 vitamini Tümör oluşumunu önlüyor.

KEREVİZ
Potasyum, Sodyum, Kalsiyum, Magnezyum kabızlık, mide ve bağırsak sorunlarına karşı etkili.

SHIITAKE MANTARI
Lentinan, D vitamini Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kanser oluşumunu engelliyor.

SOYA
Yağ, E vitamini ve Protein E vitamini hücreleri koruyor, kanser riskini azaltıyor.

ISPANAK
A vitamini, Folik asit, Magnezyum, E vitamini, Manganez Sinirleri güçlendiriyor. Özellikle hamilelikte tavsiye ediliyor.

TOFU
Protein, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum Metabolizmayı uyarıyor. Kemik yoğunluğu için önemli.

DOMATES
Likopen, Folikasit, Tyrosin Likopen kansere karşı koruyor, folikasit hücre yapımını uyarıyor.

TON BALIĞI
Omega3 yağ asidi, D vitamini, Potasyum, İyot Kolesterol düzeyini düşürüyor, sinir hücrelerini koruyor.

KABA ÖĞÜTÜLMÜŞ ÇAVDAR
Magnezyum, Karbonhidrat, B vitamini Enerji sağlıyor, stresi azaltıyor.

KABA ÖĞÜTÜLMÜŞ BUĞDAY
B vitamini, Demir ve Magnezyum Bacak kaslarındaki krampları yok ediyor. Uyku süresini azaltıyor.

KIRMIZI ÜZÜM
Phyto-östrojen, Potasyum, Kalsiyum Yüksek tansiyona karşı iyi geliyor, trombozları önlüyor

BEYAZ-KIRMIZI LAHANA
C vitamini, az oranda B vitamini, Kalsiyum Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, stres semptomlarıyla savaşıyor.

LİMON
C vitamini ve Glucarate Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, Mide Kanserini önlüyor.
 

EN SAĞLIKLI 60 BESİN MADDESİ, yazısı sadece bilgilendirme içindir. Hiç bir zaman kendi kendine tanı ve tedavi amacını taşımaz. EN SAĞLIKLI 60 BESİN MADDESİ ile ilgili sağlık probleminiz varsa mutlaka Doktorunuza danışmanız gereklidir.
 
Üst