Sağlıklı Giyinme

'Sağlık Rehberi' forumunda Destina tarafından 6 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. İnsanların soğuk havalara karşı kendini koruması gerekebilir.Kendini korumak için yaptıkları bütün giyinmelere sağlıklı giyinme denir.

  Sağlıklı giyinme de kışın kalın ve koyu renkli giysiler,yazın ise açık renkli ve ince giysiler seçilmelidir. Yazın başımızı güneşten korumak için şapka, kışın ayaklarımıza uygun çorap ve ayakkabı giyilmesi de sağlıklı giyinmenin şartlarındandır. İç çamaşırları ve gece giysileri de ter emecek şekilde pamuk dokunmalı ve kolay yıkanabilen olmalıdır.

  Dış giyimde görünümden çok , temizlik ve sağlığa uygun giysiler seçilmelidir. Doğal hammaddelerden yapılmış giysiler sağlığımız ve sağlıklı giyim için önemlidir. Bu tür giysileri tercih etmemiz gerekir. Sentetik katkılı su geçirmeyen giysiler ise vücudu terletip nemli ortamlarda bakteri , mantar gibi bazı mikro organizmaların oluşmasına sebep olabilir.

  Dar giysiler vücudu sıkarak kan dolaşımını , büyümeyi ve rahat hareket etmeyi engeller. Giysi seçerken ucuz ve dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.

  Sağlığa uygun ayakkabı seçiminde bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Satın alınca ayakkabı her iki ayakta da denenmesi sağlıklı giyinmenin şartlarındandır. Ayakkabıyı giydikten sonra birkaç adım atmak gerekir. Ayak boyları farklı ise uzun olana göre ayakkabı seçilip , ayak parmakları hareket ettirilerek rahatlığı kontrol edilmelidir. Dar ayakkabılar tercih edilmemeli ayakkabının burnu ile başparmak arasında 1-1.5 cm aralık olmalıdır. Bu tip ayakkabılar ayağın kemik yapısına uygun olmaz.

  Ayakkabının topuğunun çok yüksek olmaması , geniş ve rahat olması gerekir. Çok yüksek topuklar ayakların duruşunu bozar. Buda vücut dengesini ve yürüme şeklini bozabilir. Ayakkabı seçiminde iklim şartları göz önüne alınarak dayanıklı ve ekonomik modeller tercih edilmelidir.