Saçınızı sık sık yıkamayın

'Kişisel Bakım' forumunda IŞIL tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Yağdan kurtulmak için çözüm değil!

  Cildiye Uzmanı Alaaddin Atalık, çok sayıda kişinin yağdan kurtulmak için saçını sık aralıklarla yıkadığını söyledi. Bunun çok yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Atalık, ne kadar sık yıkanırsa yıkansın yağ bezlerinin saçı tekrar yağlandıracağını kaydetti.

  Yağlanmayı kamçılar

  Atalık, sık yıkamaya bağlı olarak yağlanmanın kamçılanacağını vurgulayarak, “Saçı sık aralıklarla yıkamak doğru değil. Yağdan arındırılması için saçın her gün yıkanması deride tahribata ve kaşınmaya yol açabilir” dedi.

  Öte yandan, yıkama sırasında daha iyi temizlik amacıyla saç köklerinin tırnaklarla kazındığını dile getiren Atalık, bu şekildeki şiddetli tırnak uygulamasının deriyi tahriş edeceğini ve egzama gibi hastalıklara yol açabileceğini anlattı.

  Kıl kökleri tahriş olur

  Ayrıca, kıl köklerinin de tahriş olacağını ve kuruluğa bağlı olarak kaşınmanın artacağını belirten Atalık, “Saçın haftada 3 kez yıkanması gerekir. Saç derisinde sürekli görülen kaşınma nedeniyle bazı kişiler, saçın yağlandığını düşünerek yıkamaya yöneliyor. Bu düşünceden vazgeçilmeli” diye konuştu
  :f40:
    2. Cevap: Saçınızı sık sık yıkamayın

  Ben de yağdan kurtulmak için 2-3 günde bir yıkıyodum artık saçım kokunca yıkarım..:f30:saoL..
   


Yükleniyor...