Saç çıkarıcı ürünler


Dünyada tedavi amaçlı en az bilimsel ilacın üretildiği buna karşın bitkisel veya onay almamış laboratuarların en fazla ürün çıkardığı sorun saç dökülmesidir.Bu durum saç dökülmesinin en çok suistimal edilen hastalık olduğunu düşündürmektedir.Bu sebeple saçlarınızın dökülmesi paralarınıza göz dikmiş uyanıkların tuzağına düşmenize sebep olmasın.

Bu sayfada ilaçlar ve bitkisel ürünler anlaşılabilir bir dille anlatılmaya bu yolla paranızı boşa harcamanız ve gereksiz ümitlere kapılmanız engellenmeye çalışılmıştır.

Ürünler içeriği belli olanlarda etkin madde isimleriyle ne olduğu anlaşılamayanlar ve karma ürünler kutu ismiyle yazılmıştır.

Finasterid ( propecia,proscar,dilaprost): Saç dökülmesini hangi yolla nasıl durdurduğu kesin kanıtlanmış tek üründür.ağızdan alınmasıyla saç dökülmesini durdurduğu ve cansızlaşmış saçların kalitesini artırdığı FDA(Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından onaylanmıştır.

Etki mekanizması ve yan etkileriyle ilgili ayrıntılı bilgi saç dökülmesi sayfasındadır.

Minoxidil ( Rogain,Kirkland): Saç dökülmesini durdurduğu ve cansızlaşmış kılları canlandırdığı FDA tarafından onaylanmış dışardan uygulanan tek ilaçtır.Spray,su ve köpük formları vardır.Etki mekanizması çok açık olmamakla birlikte kıl kökünü uyardığı ve bölge kanlanmasını artırdığı yönünde bilgiler vardır.Ürünün en önemli problemi Türkiyede ruhsatı olmadığından kaçak olarak Çin, İran ve Beyrut tan getirilip satılmaktadır.Ciddi denetim olmadan üretilen bu ürünlerin güvenliği tartışmalıdır bu sebeple mümkün olduğunca orijinal ürün alınmaya çalışılmalıdır.

Bioxin:

Abartılı reklam çalışmaları sayesinde bilinen bir ürün haline getirilmiştir.Ürün ilaç gibi ampulde sunulması kullanıcıda güven oluşturma “bitkisel ürün” denmeside kişide olabilecek tereddütleri ortadan kaldırmaya yönelik gibi durmaktadır.

Yine kullanıcıda güven oluşturmak ve reklamlarda kullanılabilecek iyi bir söylem olarakta “İstanbul Üniversitesi” kullanılmaktadır ama dünyaca kabul edilebilir bir denetimi yoktur bu durum şüpheleri artırmaktadır.

Bioxinle ilgili soru işaretleri:

Prospektüsünde yazan ” doymamış yag asitleri(Linolenic Acid ve Oleic Acid), betasitosteroller ve cinko sayesinde 5-alfa redüktaz enzimini inhibe eder ve böylelikle DHT olusumunu engeller” cümlesinin doğruluğunu kanıtlayan yani bu maddelerin 5-alfa redüktazı inhibe ettiğini gösteren bilimsel yazıya ve FDA onayına rastlamadım.

“Hiçbir yan etkisi yok alerjik reaksiyona sebep olmaz” dünyadaki hiçbir etkili üründe bu cümleleri göremezsiniz,bir ürünün yan etki ihtimali yoksa etkisinide beklememek lazım.

Saç ekimi ve saç dökülmesi ile ilgili görüşme yaptığım 200 civarı kişiden sadece 1 kişi “sanırım dökülme azaldı” şeklinde şüpheli bir etkiden söz etti bunu dışındaki tüm kullananlar hiçbir etki görmediğini ve parasının boşa gittiğini düşündüğünü ifade etmişti.

Revivogen:İçerik olarak bioxinle çok benzeşmektedir,kendi üretim tesislerinin verdiği çalışma sonuçları dışında FDA gibi güvenilir bir laboratuarın onayı yoktur.Bu durumda bioxin gibi bir beklenti oluşturmak akıllıca olacaktır.

Yuda pilatory saç çıkarıcı:Çinden ithal edilen bitkisel kaynaklı olduğu bildirilen bir ilaç, prospektüsü değerlendirildiğinde hangi maddenin nasıl etki ettiği belirgin değil ancak genel değerlendirilmede bende bitkisel olduğu söylensede minoxil (rogain) miş izlenimi oluşturdu. Bu durumda piyasada bulunan çin malı rogainle aynı etki ve yan etki beklenebilir.

Yılan yağı:Bilimsel yönü olmayan bir ürün olduğu için bilimsel bir yorum yapmak mantıklı durmamaktadır.Kullanan birinin fikrini almadığım için sonuçları içinde yorum doğru olmazBu ürün hakkında aklıma takılan tek soru nerdeyse vücudunda hiç yağ olmayan yılandan bu kadar yağ elde edilmesinin ne kadar mümkün olacağıdır.

Pantogar:Saçın beslenmesi ve gelişimi için vücutta var olan B1 vitamini,tıbbi küf, L-Sistin,keratin,B5 vitamini (Kalsiyum-D-Pantotenat),PABA (p-aminobenzoik asid) gibi maddeleri içerir.Aylık kullanımı 70 ytl kadardır ve kozmetik ürün olduğundan olması gerekenden çok pahalı bir üründür alternatifi priorininde yaklaşık aynı fiyatla satılması rekabeti engellemektedir.Bazı yerlerde saç dökülmesini engellediği ve saç çıkardığı yazsada dökülme üzerine etkisi pek yoktur daha çok kalite artışı şeklinde etki eder bunun sonucu tüyleşmiş kıllar kalınlaşarak daha dolu görünmesini sağlar.Tırnağın yapısı saça benzediği için tırnaklardada kalite artışı sağlar.

Priorin:pantogara benzer içeriği vardır fazladan potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, florür, kükürt gibi elementler içerir.Pantogarla aynı sonuçlar beklebilir.

Biotin (Vitamin H):Saç kalitesini artırdığı,saçın değişim süresini uzatarak daha az dökülmeyi sağladığı,saçın büyüme hızını artırdığı bilinen bir üründür.Belirgin bir yan etkisi olmamakla birlikte vücut ve yüz bölgesindeki ayva tüyü görünümündeki kılarlıda canlandırabildiği gözlenmiştir.

Defne sabunu:İçeriği hakkında bilgi ve sonuçlarıyla ilgili bilimsel veri olmamakla birlikte saç dökülmesini durdurduğu halk tarafından bilinmektedir.

Bıttım sabunu:defne sabunu gibi nasıl etki ettiği bilinmemektedir ama dökülmeyi durdurduğu sık rastlanan durumdur.

Çam terebentini:Çam ağacının reçinesinden elde edilir.Saç dökülmesini azalttığı,kepeklenmeyi azalttığı saç kalitesini artırdığı bilinmektedir.Bilimsel çalışma ve laboratuar verisi yoktur.Direk cilde sürülebileceği gibi herhangi bir şampuana % 1 oranında karıştırılarakta kullanılabilir.Minoxidil gibi diğer saç ürünlerinin ciltten emilimini artırdığı söylenmektedir.

Zhangguang 101 B Formula:Uluslar arası 11 ödül aldığı,30 yıldır başarıyla kullanıldığı gibi abartılı övücü sözler yazsada bilimsel bir destek ve içeriğinde etkili olduğunu bildiğim maddelere rastlamadım.

Foltene:Saç bakım seti ve şampuanı vardır.Yıllar önce bioxin benzeri bir mantaliteyle abartılı reklam kampanyalarıyla bütün eczanelerin vitrinini doldurmuştu zaman içinde kullanıcıların hüsranı sonucu piyasadan büyük oranda çekilmiştir.Bilimsel laboratuar desteği yetersizdir ve FDA onayı yoktur.

Velform HAIR GROW PLUS ekstra:Adı bile meymenetsiz bu ürün hakkında bulabildiğim tek şey 10 ayrı egzotik bitkiden elde edilmiş olduğu ve saç dökülmesini engellediği ve yeni saç çıkardığıdır.Bilimsel hiçbir desteğe rastlamadım.

Keramin H :Bitkisel kaynaklı African Kigelica, Clary, Cinnamon, Ginkgo Biloba isimli ürünlerin mucizevi karışımı sonucu saç dökülmesini engellediği iddia edilen ne idüğü bellisiz bilimsel onayı olmayan bir üründür.
 
Üst