Saç bakımı

Saç bakımı kışın da saçlarınız için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kuru ve soğuk kış ayları saçlar için çok zararlı olabilir. Yılın bu zamanında sıcak iç mekanlar ve soğuk dış mekanlardan dolayı saçlar kolaylıkla kuruyabilir.. Saçlarınızın zarar görmemesi için bu aylarda koruyucu önlemler alınmalı ve buna uygun saç bakımı kürleri uygulanmalıdır..

Kış için saç bakım ipuçları:

* Saçlarınızı bir şapka, başlık ile güneşten koruyun ancak bunların başınızı çok sıkmamasına özen gösterin. Eğer sıkı olursa kafa derisindeki dolaşımı kısıtlar. Buda saçlara zarar verir.
* Günlük olarak düzenleyici kullanın
* Saçlarınızı nemlendirmek için saçlarınızı soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Soğuk su nemi saçlara hapseder ve saçlara fazladan parlaklık katar.
* Saçlarınız ıslakken dışarı çıkmayın. Eğer yeterince soğuk ise saçlarınız donabilir ve kırılabilir.
* Fön makinesi gibi ısıtıcılı saç şekillendirici aletler kullanmayı azaltın.
* Eğer bu aletleri kullanmanız gerekirse, kullanmadan önce saçlarınıza sür-bırak düzenleyici uygulamalısınız.
* Çok sıcak suyla duş almaktan veya saçlarınızı yıkamaktan kaçının. Bunun yerine ılık yada soğuk su kullanın çünkü sıcaklık saçlarınızı ve cildinizi kurutabilir veya zarar verebilir.
* Saçlarınızı yıkamanız gerektiği zaman kuru şampuan kullanmayı deneyin. Bebek tozu kullanabileceğiniz kuru şampuanlardan bir tanesidir. Basit bir şekilde; biraz tozu saçlarınıza serpin ve bir tarak ile tarayın
 
Boyalı saçların bakımı

Boya görmüş saçların bakımı ayrı bir özen gerektiriyor. Aslında saçınızın renginin kuaförden çıktığınızdaki gibi kalması büyük ölçüde kullandığınız şampuana bağlıdır. Güneşli bölgelerde belirli oranda saç renginizde solma beklenmelidir. Ancak saçınızın genelindeki aşırı solma doğru saç bakımı ürünleriyle ve özellikle doğru şampuanla önüne geçilebilecek bir durumdur. Buna en güzel örnek bazı kuaförlerin kepek şampuanlarını ve bebekler için hazırlanmış şampuanları istenmeyen renkleri yoketmek için kullanmaları.

Aslında bazen saç renginizi korumak denge işidir, örneğin saçlarınız aşırı kepekli ve bakır rengine boyattınız, ve gerçekten kepekleriniz için nizoral ketoral benzeri bir şampuan kullanmak zorundasınız. Bu durumda kepekleriniz için bir şampuan kullanmalı ve kepek sampuanı yüzünden solacak olan saç renginiz için bakır tonları eklenmiş bir saç bakım kremi kullanmalısınız.

Saçlarınız boyalı ise saçlarınızı her yıkadığınızda kaliteli bir saç kremi kullanmalısınız. Bunun sebebi şampuanların saçı temizlemek için saç telinin dış yüzeyini açmalarıdır. Eğer saç telleri saç kremi ile korunmazsa saç renginiz çabucak solacaktır.

Boyalı saçlarınızı korumanız için aklınızda bulunması gereken saç bakımı tavsiyeleri:

Boyalı saçlar, onların zarar görmesini ve solmasını istemiyorsanız, güneşlenirken ya da yüzerken özel bakım gerektirir. Güneş ve klordan koruyucu bir ürün kullanın ya da SÜREKLİ şapka takın.
Saçlarınızı ayırırken dikkatli olun ve onları tararken çok zorlamamaya dikkat edin.
Statik elektrik eğer boyalı saçlarınızı çok kurutuyorsanız problem olabilir. Saçlarınızı kuruturken onları aşırı sıcağa maruz bırakmamaya dikkat edin.
Boyalı saçları korumak zaten oldukça zahmetliyken , saçlarınızı sarıya boyattıysanız onlarla başa çıkmak çok daha zor olabilir.

“Sarı saçların bakımı”

Saçınızdaki nemi daha fazla azaltmamak için nemlendiricili bir şampuan kullanın.
Mutlaka her şampuanlamadan sonra saçınıza uygun bir saç bakım kremi kullanın.
Saç bakım ürününüzü kullanmadan önce saçınızdaki suyu nazikçe ellerinizle saçınızdan akıtın.
Haftada bir saçınızı dinlendirin ve ona derinlemesine saç bakım kürleri uygulayın.
Platin ve şampanya gibi buzul tonlarda gölge atılmış sarı saçların rengini korumak evde daha fazla saç bakımı ve dikkat gerektirir.
 
Günlük saç bakımı ipuçları

Saçın sağlık, kuvvet ve güzelliği öncelikle saçın sinir kuvvetine ve saça parlaklık veren kafa derisinin salgıladığı sebumun dolaşımına bağlıdır. Güzellik; saçın rengiyle ilgili bir mesele değildir. Eğer saçlarınızın hoş bir parlaklığı varsa, zengin bir parıltısı varsa, saçlarınız kalın ve uzunsa saçların pigmentasyonuna bakmadan güzel olduğu söylenebilir. Saçlarınızın bakımlı olması güzelliğinize ayrı bir albeni katacaktır. Saçlarının bakımlı olmasına özen gösteren hemen hemen her kadın güzel saçlara sahiptir.

SAÇ BAKIMI İPUÇLARI:

Eğer saçlarınızda buklelerini konusunda kuşkunuz varsa, düz taramaktan ziyade etrafından taramanız onu ortaya çıkaracaktır. Eğer saçlarınız dökülüyorsa korkmayın. Saçların dökülmesi normal bir olaydır. Yeniden büyüyen saçların dökülen saçlara eşit olduğunu görmelisiniz.

Saç renginizle aynı olan bir saç bağı kullanın ancak çok küçük olmasın. Saçlarınızı fırçalamadan önce parmaklarınızla saçlarınızdaki karışıklık ve düğümleri nazikçe düzeltin. 3 haftalık veya aylık şampuan kullanımı iyi bir kuraldır. Eğer saçlarınızı çok fazla yıkıyorsanız, saç telleriniz kurur, kırılganlaşır ve rengi değişir.

Saçlar asla paketlenmişçesine şekillendirilmemelidir. Bu zararlıdır çünkü saçın her bölümü sıklıkla hava almalı ve güneş görmeli. Katran ve yeşil sabun sadece yağlı saçlar içindir.

Gri saçlar gibi sarı ve ya kırmızı saçlar çeyrek çay kaşığı kadar boraks ile birlikte Castile sabun jölesi ile yıkanabilir. Saçları her zaman tarayın ve saç diplerine parmak uçlarıyla masaj yapın. Saçların şampuanlanmasından sonraki uygulanan kafa derisine masaj deri gevşemesi ve kan dolaşımı için en uygun zamandır.

SAÇLI DERİ MASAJI

Saçların sıcak havayla kurutulmaması gerektiğini unutmayınız, havluyla ya da ellerinizle fazla suyu atarak saçlarınızı doğal kurumasına bırakın ya da soğuk havayla saçlarınızı kurutun. Saç şekillendirmekte kullanılan sıcak hava saçlara zarar verir.

Saçlı deri masajı saçların büyümesini sağlar ve birçok saç sorununu önler. Sabah ve akşamları birkaç dakikalık parmak ucu masajı bu sorunları önlemek için çok önemli bir yöntemdir. Bir profesyonel tarafından yapılan bir masaj, mor ötesi ışın saçlar için mükemmeldir. Bunlar saçı kuvvetlendirir ve uyarır.

SAÇ UYARICILAR

Masaj ilk ve en iyi saç uyarıcıdır. İyi bir saç bakım losyonu kan dolaşımını uyarmasına rağmen, masaj her zaman daha etkilidir. Bu uyarıcıların ortak bir kullanımdan ziyade daha özel amaçlar için yapıldığını hatırlamak gerekir. Nazikçe saç köklerine uygulanan süzülmüş sığır eti iliği saçlar için iyi bir doğal uyarıcıdır (yinede eski moda bir yöntemdir). Ancak taze hava ve saç derinize direk vurmayan güneş ışığı satılan bütün düzenleyicilerden ve uyarıcılardan daha fazlasını yapar. Eğer isterse her bayan saçlarının iyi bir halde olmasını sağlayabilir. Eğer bayanlar saçlarına gündüzleri yeteri kadar özen gösteremiyorlarsa, geceleri mutlaka saç bakımı uygulamalılar.

SAÇ SORUNLARI

Bir çok saç sorunu, saçlara gösterilen özenle ve iyi ve sağlıklı bir bakımla önlenebilir. Çeşitli hastalıklar saçı etkiler: ateş saçı kurutur ve yorgun düşmesine sebep olur, frengi ve diğer cinsel hastalıklar saçı zehirler ve ona zarar verir. Bazı cilt hastalıkları da aynı etkilere sahiptir. Genellikle, eğer sağlıklıysanız, genel olarak konuşuyorum, saçlarınızda sağlıklı olacaktır.

Kepek – Saçlı deriden çözülen sert katmanlardır. Bu katmanlar gözenekleri kapatır, saçın yağ tedariğini azaltır ve terlemeyi önler. Sonra beyazımsı tozuyla saçı örter, saçın rengi değişir ve tonunu kaybeder. Daha sonra kaşınmaya başlar ve düşüşe geçer. Hastalığın ileri durumlarında saçlar düşer ve kaşımanın sonucunda deride yaralar oluşmaya başlar. Sindirim düzensizliği, kandaki zehirli maddeler yada yerel uyarılmalar kepeğe sebep olabilir ve bu durum kolayca yayılabilir.

Düzensizlikler ilk göründüğü andan itibaren günlük saçlı deri masajı gerçekten çok faydalıdır. Kafa derisine yapılan saç bakımı yağı masajı gerçekten çok iyi gelir ve çoğu zaman tedavi etkisi gösterir. Her zaman kullandığınız şampuanla beraber zeytin yağı kullanarak her gece saçlarınıza yapacağınız masaj saçlarınızın kepekten kurtulmasına yardımcı olacaktır. Genellikle briyantinlerden kaçınılması gerekse de, sülfür bazlı gliserin, gül suyu, lanolin ve sabun yada sülfür kremi yada merhemiyle karıştırılmış briyantin kepeği yok eder.

Kepek genelde kuru deri sorunu olmasına rağmen birde ‘yağlı kepek’ sorunu var. Haftada bir kez yeşil sabun eriyiğiyle şampuan bu hastalığı tedavi edebilir. Eğer kepeğiniz varsa, düzenli beslenin ve mümkün olduğunca süt ve taze meyve tüketin.

Mantar hastalığı genellikle ortak kullanılan tarağın, fırçanın ve kesim aletlerinin hediyesi olan bir hastalıktır. Tedavisi; temizleyici merhem uygulamasından önce deriyi kükürt merhemi ile ovmak, biklorit sabunu ile yıkamak yada tentürdiyot ile saçları boyamaktır. Mantar; kellik ile sonuçlanabildiğinden çok tehlikelidir.

Bitler eğer ihmalkarlığın ve temizlikten yoksun kalmanın dışında etmenlerden dolayı geliyorsa en tiksindirici sıkıntıdır (geceleri yatarken saçlara gaz yağı emdirilerek tedavi edilebilir. Kokunun yayılmasını önlemek için baş bir havlu ile sarılır ve sonrasında antiseptik bir sabun ile saçlar yıkanır). Temas ile bulaşıcı olması bu üç hastalığında potansiyel tehdididir.
 
Üst