Sabır ile ilgili kompozisyon kısa

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Demet tarafından 2 Şub 2015 tarihinde açılan konu

 1. Sabır ile ilgili kompozisyon -I-

  Sabır sıkıntılar karşısında dayanabilmek, metanet gösterebilmektir. Zaman süslü, renkli elbiselerle karşımıza çıktığı gibi, simsiyah yüzüyle de karşımıza dikildiği olur. Böyle zamanlarda soğukkanlı ve güçlü durabilmektir sabır.

  “sabır acı, meyvesi tatlıdır” derler. Gerçekten de öyledir. Bazen yaşadıklarımız ağır gelir. Yerin binlerce kilometre altında kaynayan magmanın bir kırık bulunca patlaması gibi biz de böyle zamanlarda patlayacak yerler arar ve anlık öfkelere kapılabiliriz. Ancak bu anlık tepkiler çoğu zaman bize faydadan çok zarar getirir. Sabır gerektiren çok şeylerle karşılaşırız hayat denilen, şaşırtıcı sürprizlerini bizden esirgemeyen bu misafirlikte. Bazen birkaç dakika öncesine kadar gülüp eğlendiğiniz insanın ölümüne şahit olursunuz. Bazen tam işler yolunda giderken bir de bakarsınız ki işsiz kalmışsınızdır. Daha bir sürü olumsuzluk bize ne zaman kendini gösterir bilemeyiz. Rüzgar her zaman bizden yana olmuyor maalesef. Birden bire ters bir rüzgar neyimiz var neyimiz yok yerle bir edebilir. Böylesi anlarda isyan edip, hayata küsmek kendimize zarar vermenin ötesinde hiçbir fayda sağlamaz bize. Karanlığı aşmak için çaba göstermek yerine bir de gözlerini bağlamak gibidir hayatın sıkıntıları karşısında hayata küsüp köşeye çekilmek. Büyükler “sabrın sonu selamettir” demişler. Sabır, sonunda bu dayanabilme gücü karşısında bize çıkış yolunu gösterecektir. Adeta bizi bir labirentin içinde sınıyormuşçasına sabırla çıkışı aramamız karşısında takdirini bizden esirgemeyecektir.

  Dünyaya gelmek hepimiz için iyi ya da kötü yüzlerce olayın başımıza gelebileceğini kabul etmektir. Bunlardan bazılarını biz isteyebiliriz ama bazılarında ise bize tercih hakkı sunulmayabilir. Yani bazı olayları yaşamak ya da yaşamamak bizim elimizde değildir. Ancak bu olayların etkisinden kurtulmak ya da karanlığa kendimizi kapatmak bizim elimizdedir. Bu yüzden bu zorlu yolculukta en büyük arkadaşımızın sabır olduğunu unutmayın.


  Sabır ile ilgili kompozisyon -II-
  Sabır insanları yücelten onlara erdem katan bir şeydir. Sabır hayatta her insana hayatın her anında lazım olur ve sabretmeyi bilen her zaman kazanır.
  Örneğin terfi bekleyen bir işçi çalışır çabalar ve en önemlisi sabrederse mutlaka amacına ulaşır. Sabretmeyi bilmeyen hayatın hiçbir alanında başarılı olamaz ve umduğunu bulamaz hatta bununla ilgili çok güzel bir söz vardır: “Sabreden derviş muradına ermiş.” Bu sözü göz önünde bulundurarak sabrın insanlara neler kazandırabileceğini anlayabiliriz. Sabır insanı mutlu kılar. Çünkü sabreden önüne ne engel çıkarsa çıksın sonunda başarıyı bulacağını bilir. Sabırla gelen başarı insanı güven ve irade sahibi yapar.
  Benim burada anlatmak istediğim sabır insana hayatın her alanında güven, irade ve başarı kazandırır.
  GAFFAR BAKİ KARÇAR
   
Yükleniyor...