Rüyada Kuran-ı Kerim Görmek Neye İşarettir?

'Rüya Tabirleri' forumunda Züleyha tarafından 6 Ara 2017 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi

  Rüyada kuran-ı kerim görmek ne anlama gelir?

  beautiful-open-quran.png

  Rüyada Kuran-ı Kerim Görmek Neye İşarettir?


  Kur'an-ı Kerim'i görmek ilim ve hikmet ile yorumlanır. Mushafan kur'an okuduğunu gören veya Mushafa baktığını gören kimsenin ilmi, adaleti ve ahlâkı herkese örnek olur. Rüya gören buna Iayık değilse adaletin, insafın, ilim ve hikmetin halk arasında yayılacağına ve değer bulacağına işarettir.

  Rüya sahibine miras kalır ve rüya sahibi dindar, ahlâklı ve iyi bir insan olur.

  Kur'an-ı Kerim satın almak sadaka vermek ve hayır işlemek; Kur'an'ı satmak ilim ve öğrenim elde etmekten yoksun kalmaya, hakarete uğramaya, aşağılanmaya delalet eder.

  Kirmani'ye göre, Mushaf'ı açarak bir mimber üzerine koymak -rüya sahibi müslüman isehayır işlemekle meşhur olmaya, bir toplumun başına geçmeye; Mushaf'ın yapraklarını yemek -eğer müslüman ve takva sahibi iseKur'an'ı çok okumaya. öyle değilse okunan Kur'an’ı tahrip etmeye işaret eder.

  Mushafın sayfalarını silmek istediği halde bunda başarılı olamamak -eğer salih kimselerden ise Kur'an'ı ezberlemeye çalışırken ilâhi bir kolaylık görmeye salih insanlardan değilse. çalıştıklarından bir sonuç elde edemeyeceğıne; Mushaf'ın yapraklarını yırtıp koparmak namaz kılmada üşengenliğe: Kur'an'ı diliyle yalayıp yazılarını bozmak büyük bir günah işlemeye; Kur'an okumak, kimsenin herhangi bir yardımı olmaksızın bir işe girmeye; Kur'an'ı açıp sayfaları boş görmek, hayırsızlığa delalet eder.

  Mağribli ünlü din bilgini Cabir’e göre, Mushafı öpmek hayırlı bir işte başarılı olmaya; Mushaftaki yazıları toprak üzerine yazmak dinden çıkmaya; çıplak olduğu halde Kur'an okumak, ondan geçimini sağlamaya; Kur'an'a dayanmak ya da onu başının altın koymak -eğer rüya sahibi takva sahibi ise Kur’an'ı ezberlemek için büyük bir istek duymaya, eğer takva sahibi değilse uygun ve helal olmayan bir fiili işlemeye işarettir.

  Kur'an'ı kaybettiğni görmek, sahip olduğu ilmi ve öğrendiği Kur'an’ı unutmaya; bir Mushafı boynuna asmak bir ile vali olmaya ya da kendisine bir emanet teslim edilmesine, Kur’an'ı koruyanlardan olmaya, kurtuluşa, güvende olmaya, günahsızlığa işaret eder.

  Büyük alim İsmail bin Eşas'a göre, Mushaf'ın içindeki Kur'an ayetlerini serilen ya da kullanılan bir nesne üzerine yazmak Kur'an’ı yanlış olarak kendi görüşüyle yorumlamaya; Mushaf’ın kendisiyle konuştuğunu görmek, -konuşmalarda hayra delalet eden bir şey varsa hayra, kötülük ifade eden bir şey varsa kötülüğe; Mushaf'ın elinden düştüğünü veya alındığını görmek, memur veya vazifeli biriyse görevinden atılmaya, şayet memur veya görevli biri değilse hayırsızlığa delalet eder.

  Ünlü din bilgini ve ehl-i beyt ulusu Cafer-i Sadık'a (r.a.) göre, Mushaf yedi şekilde tabir olunur: İlim, hikmet, miras, emanet, helal rızık, hüküm ve kuvvet.
   
Yükleniyor...