Rusyanın Doğal Kaynakları

'Ülkeler' forumunda YAREN tarafından 20 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Rusya Doğal Kaynakları,
  Rusyanın Doğal Kaynakları nelerdir,
  Rusyanın Doğal Kaynakları hakkında bilgi

  Rusya'nın yüzölçümü 17 milyon km²'dir. Bu oranı diğer ülkeler ile kıyaslamak gerekirse, Amerika'nın yüzölçümü 9,4 milyon, Kanada'nın 10 milyon ve son olarak Çin'in ise 9,6 milyon km²'dir.

  Rusya'nın doğal kaynak potansiyeli dünya rezerv payının yüzde 21'ini oluşturmaktadır. Keşfedilen mineral kaynakların değeri 28,6 trilyon dolardır. Tahmin edilen rezervlerin toplam kapasitesi ise 140 trilyon doları bulmaktadır. Rusya, dünya petrol ve kömür üretimlerinin yüzde 10'una, gaz üretiminin yüzde 30'una ve daha az yaygın olan demir-dışı metallerin yüzde 10-15'ine sahiptir. Ülke pik üretiminde (40,1 milyon ton) dünyada 4. sırada, çelik (51,5 milyon ton) ve kömür üretiminde de (249 milyon ton) beşinci sırada yer almaktadır.

  Rusya demiryolu uzunluğu açısından dünyada Amerika'dan sonra ikinci sırada yer alırken, elektrikli sisteme geçişte birinci sıradadır. Sahip olduğu gemi sayısı açısından ikinci ve kargo yükleme kapasitesi açısından da dünyada dördüncü durumdadır.

  Rusya, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'nin askeri potansiyelinin yüzde 60'ını bulundurmaktadır. Nükleer potansiyel açısından 1. sıradadır (Dünyadaki nükleer potansiyelin % 55'i Rusya'da, % 40'ı Amerika'da bulunmaktadır). Dünyadaki hafif silahların % 20-25'i Rusya'da bulunmaktadır.

  Görüldüğü üzere, Rusya, "büyük güç" konumunu korumak adına ekonomik ve askeri potansiyel anlamında geniş olanaklara sahiptir. Ancak ülkenin iç sorunlarını, bu potansiyelin gerçekliğini perspektif sorunsalı adı altında ortaya çıkan sorunlar doğrulamaktadır.

  stradigma.com​