rotavirüs aşısı yapılmalımı

Rota virüs aşısı gerekli mi?

Her sene birçok çocuğun ölümüne sebep olan rota virüsü ekseri 6 aylık ve 2 yaş arasında olan bebekleri etkilemektedir. Mide ve bağırsakların iltihaplanmasına yol açan rota virüsü ciddi derece ishal sorununun ortaya çıkması ile kendini belli eder. Bu virüs tipi bulaşıcıdır ve mikrop bulaşmış su veya kontamine gıdaların yenmesi ile ya da virüsü taşıyan eller vasıtasıyla bulaşmaktadır. Peki, bebeklere rota virüsü aşısı yaptırılmalı mı, rota virüsü aşısı yaptırmak gerekli mi ve ne zaman aşı yaptırılır işte bu soruların yanıtı:


Uzmanlar rota virüsünün kesinlikle ihmal edilmesini, mutlaka yaptırılmasını tavsiye ediyorlar. Genellikle çocukların tuvalet alışkanlığı kazandıkları dönemde tuvalet sonrası elleri yıkmamak da rota virüsünün vücuda girmesine ve başka çocuklara da bulaşmasına neden olmaktadır. Aile içi yayılımı da söz konusu olan rota virüsü ekseri kreş, bakım evi ve anaokulunda sıkça görülür.

Karın ağrısı, ishal, kusma, bulantı, ateş gibi belirtileri bulunan rota virüsü hastalığını önlemek adına 2 ile 6 aylık bebeklere mutlaka rota virüsü yapılmalıdır. 2 ay arayla 2 doz olarak ağız yoluyla uygulanan rota virüsü ihmal edilmemelidir. Rota virüsü aşısı yan etkileri kesin olarak bilinmemektedir.
 
Üst