Robinson Crusoe Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 27 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Robinson Crusoe


  Robinson Crouse, İngiliz yazarı Daniel Defoe’nun meşhur romanı ve bu romanın kahramanıdır. İngiliz edebiyatının ilk realist romanıdır. William Dampier’in ‘’Dünya Etrafında Yeni Bir Seyahat’’ adlı eserinde anlatılan Alexandre Selkrik isimli bir İskoç denizcisinin, Büyük Okyanusta Şili’nin batısındaki Juon Fernandez Adasında bulunduğu 4 yıl içinde başından geçen maceralardan istifade edilerek 1719 yılında yazılmıştır.

  KİTABIN İÇERİĞİ
  Eserde Robinson’un bulunduğu geminin fırtına sebebiyle kayalara çarparak parçalanmasından sonra, kurtulan tek kişi olarak çıktığı ıssız bir adadaki hayâtı anlatılmaktadır. İlk günlerde kurtulma ümidiyle yaşayan Robinson, sonra tek başına ömrünü burada geçirmek mecburiyetinde olduğunu anlatmaktadır. 24 yıl, yalnızlığa ve tabiata karşı dayanılmaz bir mücâdele vermiştir. Yirmi dört yıl sonra adaya gelen bir takım vahşî insanlarla karşılaşır ve ellerindeki esirlerden birini kurtarmıştır. Buna “Cuma”(Friday) ismini vermiştir. Cuma, siyah bir insan olarak Robinson’un sadık bir kölesidir. Ona bağlanarak her şeyi ondan öğrenir. İngilizce öğrenir. Berâber geçirdikleri dört yıldan sonra Robinson, ada yakınlarında demirlenmiş bir İngiliz gemisine binerek 30 yıl sonra memleketine kavuşur. Robinson’un bundan sonraki hayâtı da çeşitli mâcerâlarla doludur.

  KAHRAMAN'IN NİTELİĞİ
  Romanda Robinson Crusoe, batı toplumunun kültürünü temsil eden ve bu kültüre uygun her türlü insanlık vasıflarına sâhip, çok yönlü bir kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. Medenî hasletlere sâhip, âlet yapan ve kullanan becerikli birisi olarak anlatılmaktadır. O târihlerde yeni başlayan batı sömürgeciliğini haklı çıkarmak maksadına yönelik bir zihniyetle yazılıp, Batılıların diğer toplumlara medeniyet getirdiklerini, ekonomik, dînî ve ahlâkî değerlerinin daha yüksek olduğunu anlatmak istemektedir.

  YAZARIN AMACI
  Daniel Defoe, bu romanında çalışma ile sonunda başarıya ulaşılabileceğini, insan yapayalnız da olsa hayat mücâdelesinin süreceğini sembolize etmektedir. Sosyal ilimlerle uğraşanlar, Robinson Crusoe misâlini çok kullanarak, insanın yalnız yaşayamayacağını, diğer insanlara muhtaç olduğunu hayâli bir kişinin şahsında anlatmaktadırlar.
   
Yükleniyor...